Choć nazwa mogłaby wskazywać na to, że
pierogi ruskie nie są tradycyjnym polskim daniem, to okazuje się jednak, że to nasza rodzima potrawa. Od wieków były one przyrządzane w południowo-wschodniej Polsce, a przede wszystkim na Kresach Wschodnich, w historycznej dziś już krainie, Rusi Czerwonej. Niestety po zakończeniu II wojny światowej rejon ten znalazł się poza granicami Polski, a tym samym pyszne
tradycyjne pierożki ruskie zatraciły nieco swoją tożsamość. W Ukrainie nazywane są polskimi, a u nas, ruskimi. Bez względu jednak na ich pochodzenie i nazwę, są niezwykle smaczne i cieszą się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.
Popularność
pierogów ruskich wynika przede wszystkim z ich niepowtarzalnego smaku. Są bowiem wypełnione oryginalnym farszem, przyrządzonym na bazie ugotowanych ziemniaków i twarogu. To unikatowe połączenie smaków z delikatnym
ciastem na pierogi ruskie sprawia, że smakują wyjątkowo i trudno znaleźć gdziekolwiek indziej potrawę o zbliżonym smaku.
Farsz na pierogi ruskie jest dość czasochłonny w przygotowaniu, co więcej, potrzeba nieco wprawy, aby uzyskać odpowiedni jego smak i konsystencję. Opłaca się jednak poświęcić czas, bo efekty pracy w postaci przepysznych pierogów rozpływających się w ustach są tego warte, zwłaszcza kiedy wykorzysta się nasz
sprawdzony przepis. Zatem
jak zrobić pierogi ruskie, aby smakowały wyśmienicie?
Przygotowanie pierogów ruskich nie jest zbyt trudnym zadaniem, ale zajmuje sporo czasu. W pierwszej kolejności robi się
farsz do ruskich. Do jego przyrządzenia potrzebne są ugotowane ziemniaki, z których należy zrobić gładkie puree. Do ziemniaczanej masy dodaje się zmielony twaróg, a także zeszkloną na maśle klarowanym, drobno posiekaną cebulę. Składniki trzeba wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem.
Ciasto na pierogi ruskie przyrządzone według przepisu należy schłodzić przez około 30 minut, a następnie podzielić na trzy części. Jedną z nich rozwałkować na cienki placek i w tak przygotowanym wycinać kształtne kółka. Na środku każdego z nich należy układać farsz, złożyć na pół i skleić boki. Następnie gotować w osolonej wodzie partiami, przez około 3-4 minuty. Po ugotowaniu polać roztopionym, klarowanym masłem i zeszkloną na nim cebulą. Tak przygotowane smakują wyśmienicie. Smacznego!
Zobacz inne
przepisy na pierogi!
Krystyna
Farszu wyszło jak dla wojska, a ciasta musiałam dorabiać i wciąż mam nadwyżkę farszu (połowa farszu została niewykorzystana).
Smaczne było, ale proszę zrobić korektę wielkości poszczególnych produktów, bo są niewłaściwe.
Pozdrawiam, Krystyna