Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Pikle zna z pewnością każdy z nas. Uwielbiają je kobiety w ciąży, ale także młodsi i starsi, którzy cenią sobie lekko kwaśny, słonawy smak. Okazuje się również, że klasyczne pikle były także jedną z ulubionych przekąsek samej królowej Elżbiety I. Jednak źródeł ich powstania można upatrywać już w starożytnych cywilizacjach. Oczywiście dawniej ich przygotowanie wymagało znacznie więcej pracy, z uwagi na ograniczone możliwości i limitowany dostęp do poszczególnych produktów. Obecnie jednak przepis na pikle z ogórków jest wyjątkowo prosty, a każdy, nawet bez większego doświadczenia kulinarnego, może je przygotować. Wystarczy tylko kilka chwil!
Przepis na pikle - prosty sposób na przygotowanie smakowitego dodatku
Pikle z ogórków to dodatek, który zakorzenił się na dobre w polskiej kuchni. Z pewnością wiele osób pamięta, jak babcie i mamy przygotowywały słoiczki z przetworami na zimę. Wśród nich, oprócz sałatek z marynowanych warzyw i buraczków zawsze znajdowały się także smakowite pikle. Ich przygotowanie, wbrew pozorom, jest bardzo proste. Przepis na pikle wymaga jedynie kilku składników, a także chwili, którą poświęcimy na gotowanie słoiczków. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę, że pikle potrzebują nieco więcej czasu spędzonego na "leżakowaniu" w piwnicy lub w spiżarni. Po kilku dniach i kilku obróceniach słoiczków nasze przetwory będą gotowe!
Pikle z ogórków - wyśmienity dodatek i przekąska na każdą okazję!
Pikle z ogórków to dodatek, który śmiało można nazwać uniwersalnym. Okazuje się, że będzie on sprawdzał się podczas każdej okazji. Pikle mogą bowiem spełnić rolę oryginalnej sałatki do dań mięsnych! Ich smak będzie świetnie komponował się z soczystym mięsem w towarzystwie młodych ziemniaczków. Co więcej, możemy je również wykorzystać jako przekąskę na imprezę! Wystarczy pokroić je w cienkie paseczki - słupki - a następnie w dekoracyjny sposób zaserwować na talerzu. Pikle z ogórków mogą także sprawdzić się jako jeden ze składników klasycznej sałatki jarzynowej, a także pomóc nam w przygotowaniu oryginalnych, urodzinowych koreczków. Zastosowań klasycznych pikli jest naprawdę wiele. Wystarczy tylko poświęcić chwilę na ich przygotowanie, a z pewnością nie będziemy tego żałować. Dzięki nim możemy przygotować unikalne sałatki, dodatki do dań głównych, a także imprezowe przekąski.
Oczyszczone, umyte i obrane ogórki pokrój wzdłuż i wydrąż z nich miąższ z pestkami łyżeczką.
Następnie każdą z połówek ponownie pokrój w ten sam sposób (możesz również od razu ogórki przekroić wzdłuż na 4 części i wyciąć z nich pestki nożykiem). Jeżeli ogórki są zbyt długie, każdy kawałek przekrój na pół w poprzek.
Tak przygotowane ogórki zasyp solą i pozostaw najlepiej na noc ułożone w misce lub glinianym garnku (naczynie lub miska nie powinny być wykonane z tworzywa sztucznego).
Kolejnego dnia wylej powstały sok, który puściły ogórki i włóż je do czystych, wyparzonych słoików.
Zalewę przygotuj zagotowując wodę, cukier, ocet, gorczycę i jeszcze ciepłą zalej przygotowane wcześniej ogórki.
Przed zamknięciem do każdego słoiczka wrzuć po 2 ziarenka ziela angielskiego i szczelnie zakręć.
Tak przygotowane słoiki wstaw do szerokiego rondla wyłożonego ścierkami lub gazetami.
Zalej zimną wodą, która powinna sięgać do około 3/4 wysokości słoików.
Gotuj na wolnym ogniu przez około 25-30 minut.
Następnie słoiki wyjmij z wody i postaw odwrócone do góry dnem (na pokrywce) na stole do momentu całkowitego wystygnięcia. Po wystygnięciu słoiki odwróć i wstaw do spiżarni lub piwnicy.