Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Tradycyjna pizza z salami to przede wszystkim drożdżowe ciasto, sos pomidorowy, salami i mozzarella. Taki placek pomimo swojej prostoty i ograniczonej liczby dodatków smakuje doskonale i w pełni zaspokaja ochotę na coś sycącego i aromatycznego. Przygotowując pizzę z salami, warto skupić się na dodatkach. Ten rodzaj wędliny to jedna z najpopularniejszych propozycji, jeśli chodzi o włoskie dodatki do pizzy. Co więcej, występuje on w wielu wariantach do wyboru: od delikatnych, po bardzo pikantne. Na pizzy doskonale smakują oba rodzaje salami, dlatego do wykonania przepisu można użyć zarówno samego salami łagodnego lub pikantnego, jak i obu rodzajów wędliny.
Jakie salami do pizzy?
Salami do pizzy powinno być oryginalnym włoskim salami (salame), czyli wędliną, a właściwie kiełbasą długo dojrzewającą, którą produkuje się z mieszanki chudego mięsa oraz tłuszczu. Salami najczęściej jest wyrobem wieprzowym, choć istnieją także wersje z mięsa wołowego, owczego, koziego, oślego czy z dziczyzny. Natomiast dodawany do wędliny tłuszcz to zawsze tłuszcz wieprzowy. Salami może być delikatne w smaku lub pikantne. Pierwszy wariant to salami milano, a drugi salami napoli picccante. W zależności od tego, jakie smaki preferujemy, na pizzę możemy położyć zarówno jeden z nich, jak i oba warianty tej wędliny. Warto pamiętać również, że plastry salami zawsze układamy na wierzchu pizzy, czyli na serze, a nie pod serem.
Pizza z salami - jaki ser?
Ser to drugi najważniejszy składnik w przepisie na pizzę z salami. W idealnym wydaniu taki placek powinien być miękki w środku, a chrupiący z zewnątrz, natomiast na wierzchu ciasta powinna ciągnąć się dosyć gruba warstwa perfekcyjnie roztopionego sera. W naszym przepisie jest to mieszanka mozzarelli i sera żółtego. Tradycyjnie, kiedy w grę wchodzi pizza z salami przepis włoski przewiduje wykorzystanie samej świeżej mozzarelli w kulce. Warto pamiętać jednak, że do pizzy nadaje się także ser gouda, ser kozi, camembert, a nawet ser pleśniowy. Wiele zależy tu od upodobań degustatorów. Jeśli lubisz wyraziste smaki, sięgnij po ser o charakterystycznym aromacie, natomiast przygotowując pizzę na przyjęcie dla gości postaw na bardziej neutralne i sprawdzone połączenia smakowe.
Pizza z salami jest stosunkowo prosta i szybka w przygotowaniu, ponieważ nie uwzględnia zbyt wielu dodatków. Doskonale sprawdzi się na weekendowy obiad, spotkanie ze znajomymi czy rodzinne przyjęcie. Pizza smakuje wszystkim, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży. W bogatszej wersji placek można przygotować także z dodatkiem cebuli, pieczarek, papryki i ziół, na przykład świeżej bazylii.
Mąkę przesiej do miski. Wodę podgrzej.
Drożdże wsyp do kubka, dodaj cukier, łyżkę mąki i wodę, wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia.
Do mąki dodaj sól, oliwę i wyrośnięte drożdże. Wyrób dokładnie ciasto, przykryj je ściereczką i odstaw do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto rozwałkuj, od spodu podsyp kaszą manną i przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, formując brzegi o szerości 1 cm.
Posmaruj sosem. Rozłóż równomiernie plasterki salami i posyp całość serem.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 220°C na 10 minut.
Podawaj z ketchupem WINIARY.