Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Pyszny placek ze śliwkami i kruszonką to idealna propozycja na łatwe ciasto, które możesz przygotować dla gości. Przepis na placek ze śliwkami i kruszonką nie wymaga wielu składników, a przygotowanie jest na tyle łatwe, że poradzą sobie z tym nawet początkujący. Świetnie nadaje się na podwieczorek, deser albo pomysłową kolację - zwłaszcza latem, gdy świeżych śliwek jest pod dostatkiem.
Gdy tylko ustrzeżesz się podstawowych błędów, placek śliwkowy z kruszonką wyjdzie Ci za pierwszym razem. O czym pamiętać? Podobnie jak w innych przepisach na ciasta z wykorzystaniem jajek i masła, należy pamiętać o tym, żeby składniki nie były zbyt późno wyjęte z lodówki. Jaja powinny mieć temperaturę pokojową, natomiast masło dobrze jest wcześniej roztopić. Możesz to szybko zrobić posługując się garnuszkiem na palniku albo kuchenką mikrofalową.
Ważny jest także dobór śliwek. Sięgaj tylko po świeże owoce, najlepiej z lokalnego targu albo bazarku. Bardzo smaczną odmianą są węgierki, ale gdy ich nie ma, możesz sięgnąć także po inny rodzaj.
Placek ze śliwkami z kruszonką przepis, który w kreatywny sposób wykorzystuje dostępność owoców sezonowych, podoba się dzieciom i dorosłym. Jeśli chcesz, żeby był bardziej słodki, a przy tym wyglądał efektowniej są na to sposoby. Ciasto ze śliwkami można tuż przed podaniem oprószyć cukrem pudrem. Nie ma też przeciwskazań do tego, żeby placek z kruszonką i śliwkami serwować w towarzystwie lodów i bitej śmietany podobnie jak szarlotkę. Taka forma podanie z pewnością zrobi dobre wrażenie.
Podsumowując, ciasto ze śliwkami i kruszonką to prawdziwa frajda dla dorosłych i dla dzieci. Można podawać je w domu, zabrać ze sobą na piknik, a także przygotować na szkolny festyn, kiermasz lub inną okazję na którą rodzice przynoszą wypieki. Pamiętaj, że w bardzo podobny sposób można przygotować inne owocowe ciasta - na przykład z rabarbarem albo z malinami. Takie smaki także doskonale komponują się z kruszonką!
W misce utrzyj 200 g masła z cukrem i cukrem wanilinowym Winiary na puszystą masę. Dodaj po jednym jajku, ciągle miksując. W osobnej misce wymieszaj 300 g mąki, proszek do pieczenia i sól. Stopniowo dodawaj suche składniki do masy, delikatnie mieszając do połączenia.
Przełóż ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu równomiernie rozłóż śliwki, skórką do dołu. Małe śliwki (takie jak węgierki) wystarczy przekroić na pół. W przypadku większych owoców, można pokroić je na ćwiartki.
W misce wymieszaj posiekane masło (50 g) z mąką (100 g) i cukrem pudrem. Kruszonka powinna przypominać grysik. Posyp ciasto kruszonką.
Piecz w nagrzanym do 180°C piekarniku przez około 45-50 minut, aż ciasto będzie złote, a patyczek włożony w środek wyjdzie suchy.
Ostudzone ciasto podawaj posypane cukrem pudrem.