Polędwica wołowa nie jest typowym rodzajem mięsa, które tak chętnie wykorzystywane jest w
polskiej kuchni. Jednak czerwone mięso, przyrządzane w unikalny sposób, jest domeną zachodnich sąsiadków, a dokładniej mówiąc - Francuzów. Jednym z ciekawszych pomysłów jest Bœuf bourguignon, czyli wołowina burgundzka. To danie jest wyjątkowo sycące, a przede wszystkim zaspokoi apetyt każdego mięsożercy. Bazuje ono nie tylko na warzywach i soczystym steku wołowym, ale także na czerwonym winie. To właśnie ono zmiękcza mięso, a także nadaje mu charakterystycznego posmaku i aromatu. Jak sama nazwa wskazuje, pierwotny przepis na tę potrawę wywodzi się z regionu Burgundii i jest jednym z najbardziej typowych dań
kuchni francuskiej.
Polędwica wołowa duszona w winie - jaki jest sekret soczystego i miękkiego mięsa?
Wołowina jest uważana za mięso, które może sprawiać wiele problemów podczas przygotowania. Zazwyczaj staje się ona "gumowa" i pozbawiona większego smaku. Jednak polędwica wołowa duszona w winie nie powinna sprawiać większego problemu. Wystarczy pamiętać jedynie o tym, że mięso to potrzebuje czasu oraz stałej temperatury, która jednak nie powinna być zbyt wysoka. Polędwica wołowa nie może być także zbyt gruba - opcjonalnie, można ją delikatnie rozbić, by osłabić wiązania. Następnie trzeba wykazać się dużą dozą cierpliwości. Mięso wraz z winem i warzywami powinno spędzić w garnku co najmniej 5 godzin, na średnim ogniu. W ten prosty sposób można nie tylko zadbać o miękkość wołowiny, ale także wykreować gęsty, aromatyczny sos z czerwonego wina. Pamiętajmy o tym, że mimo długiego okresu gotowania, danie jest proste w przygotowaniu. Warzywa wystarczy posiekać i podsmażyć, a następnie wszystkie składniki wrzucić do jednego garnka i po prostu dać im czas.
Polędwica w winie - z czym można ją podawać?
Polędwica w winie to danie o wybornym smaku. Można nawet powiedzieć, że jest to sprawdzony przepis na luksusowy obiad rodzinny lub kolację tylko we dwoje. Jeśli poszukujemy idealny dodatków, to polędwica wołowa duszona idealnie skomponuje się z młodymi ziemniaczkami z wody. Zapewnią one jeszcze większą sytość, a także urozmaicą to danie. Możemy także zdecydować się na lampkę czerwonego, wytrawnego wina, które pozostało niewykorzystane po przygotowaniu mięsa, wraz z surówkami. Do polędwicy duszonej dopasują się zarówno zasmażane buraczki jak i klasyczna mizeria. Mamy tu więc całkiem duże pole do tego, by popisać się kulinarnym kunsztem.