Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Jak przygotować seitan: Przewodnik krok po kroku
Seitan jest popularnym zamiennikiem mięsa w diecie wegańskiej i wegetariańskiej, często nazywa się go - mięsem pszennym. Ciekawostką jest fakt, że seitan sam w sobie nie posiada smaku. Jego zdolność do przyjmowania różnych smaków sprawia, że jest idealnym składnikiem w wielu potrawach. W Chinach seitan nazywany jest mięsem Buddy lub kofu.
Czym jest seitan i dlaczego jest popularny?
Czym właściwie jest seitan? To nic innego jak gluten pszenny, który powstaje po wypłukaniu skrobi z mąki pszennej, wzbogacony o dodatek ulubionych przypraw. Jest dobrym źródłem białka roślinnego.
Seitan ma długą historię sięgającą starożytnych Chin, gdzie był używany przez buddyjskich mnichów jako substytut mięsa.
Popularność seitanu wzrosła w ostatnich latach, głównie ze względu na rosnącą liczbę osób decydujących się na dietę wegańską lub szukających alternatyw dla mięsa. Seitan ma wysoką zawartość białka roślinnego i niską zawartość tłuszczu. W przeciwieństwie do niektórych zamienników mięsa, seitan ma wyraźnie mięsistą strukturę, co bardzo odpowiada wielu osobom. Można go marynować, grillować, smażyć na głębokim oleju, dusić, piec, a nawet wędzić. Przy jego użyciu możesz wyczarować naprawdę pyszne dania. Seitan może być dodawany do zup, aby dodać mięsistej tekstury. Możesz użyć seitanu zamiast wołowiny w klasycznych potrawach takich jak gulasz węgierski, czy rosół. Seitan dobrze wchłania smaki przypraw i ziół używanych w tych daniach.
Seitan można formować też w kotlety, które idealnie nadają się do burgerów. Wystarczy go posiekać, przyprawić i uformować w odpowiedni kształt. Burgery z seitanu smażyć a nawet grillować.
Steitanu powinny unikać osoby chorujące na celiakię lub z nietolerancją glutenu, mogą go zastąpić np. tofu.
Składniki potrzebne do zrobienia seitanu w domu
Przygotowanie seitanu w domu wymaga zaledwie kilku podstawowych składników: mąką koniecznie pszenna, woda, wywar warzywny, sos sojowy oraz ulubione przyprawy - np. imbir, czosnek, cebula, papryka czy pieprz.
Do dużej miski wlej szklankę wody, dodaj mąkę i wymieszaj ją. Stopniowo dodawaj więcej wody, aż ciasto będzie elastyczne i łatwe do ugniatania.
Gdy ciasto jest gotowe, zagniataj je przez około 5–10 minut, aby stało się sprężyste. To aktywuje gluten, który jest kluczowy dla struktury seitana.
Ciasto umieść w misce z zimną wodą i poczekaj kilka minut. Następnie, delikatnie ugniataj ciasto pod wodą, wypłukując skrobię. Uwaga - woda stanie się mętna – to skrobia.
Wymień wodę i kontynuuj płukanie, aż woda będzie stosunkowo czysta. Proces ten może zająć kilka płukań.
Po wypłukaniu skrobi zostanie ci elastyczny, gumowaty gluten, czyli surowy seitan.
Możesz teraz uformować gluten w dowolny kształt – np. wałek lub kilka mniejszych kawałków.
Gotuj seitan w bulionie warzywnym z dodatkiem wybranych przypraw przez około 45–60 minut na małym ogniu. Bulion nie tylko ugotuje seitan, ale także nada mu smak.