Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Karpatka z groszkiem ptysiowym to świetny przepis dla osób, które lubią kremowe desery, jak eklerki czy napoleonki. Wielką zaletą tego przepisu jest to, że przygotujesz go bez pieczenia.
Żeby karpatka z groszkiem ptysiowym wyszła, jak należy, pamiętaj, by masło wyjąć z lodówki na kilka godzin przed zabraniem się za ten deser. Jajka i mleko również nie powinny być zbyt zimne. W garnku połącz 500 ml mleka z cukrem waniliowym - na ciepło, ale bez gotowania. W misce wymieszaj resztę mleka z żółtkami i budyniem waniliowym w proszku. Wszystkie składniki powinny być przerobione na jednolitą masę. Najszybciej zrobisz to, korzystając z blendera. Potem połącz ubitą mieszaninę z mlekiem i cukrem podgrzewanym na początku. Po zagotowaniu masa zgęstnieje. Wtedy należy zdjąć ją z palnika i pozostawić do ostygnięcia. Kolejny etap to zmiksowanie masła i cukru pudru mikserem lub blenderem na dużych obrotach. Masę maślaną miesza się z wystudzoną masą budyniową.
Potem pozostaje umieścić w formie groszek ptysiowy jako spód, na który następnie wykłada się kremową masę. Na górę wysypuje się drugą część groszku. Tak przygotowana karpatka z groszkiem powinna chłodzić się w lodówce przez przynajmniej sześć godzin. Tuż przed podaniem deseru na stół można jeszcze ozdobić ciasto, posypując je cukrem pudrem.
Karpatka z groszkiem ptysiowym - przepis, któremu naprawdę trudno się oprzeć - jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Jeśli tylko starczy Ci cierpliwości i wszystko dokładnie wymieszasz we właściwej kolejności, deser z pewnością uda. Groszek ptysiowy to ciekawa odmiana dla standardowego ciasta, więc może pozytywnie zaskoczyć fanów standardowej wersji karpatki. Na pewno warto wypróbować ten patent. Jeśli się sprawdzi, zostanie z Tobą na dłużej. To przepyszna, słodka przekąska, która nadaje się na każdą okazję!
Do garnka o grubym dnie połącz 500 ml mleka i jedną saszetkę cukru wanilinowego. Podgrzej mleko z cukrem, ale nie gotuj. Pozostałe mleko wlej do miski i dodaj pięć żółtek oraz wsyp 2 saszetki budyniu waniliowego bez cukru i aromat migdałowy. Całość bardzo dokładnie wymieszaj na gładki, lejący płyn bez grudek. Najlepiej za pomocą blendera ręcznego.
Mleko z cukrem zagotuj. Zmniejsz moc palnika do minimum i wlej płyn z mleka, budyniu i żółtek. I od razu energicznie zacznij mieszać budyń. Powinien się ponownie zagotować i zgęstnieć. Mieszaj tylko do momenty zniknięcia grudek.
Budyń zostaw do ostygnięcia przykrywając go folią spożywczą lub kawałkiem papieru do pieczenia. Nie studź budyniu w lodówce.
W misce zmiksuj 220 g miękkiego masła i 160 g cukru pudru. Miksuj (ucieraj) na bardzo wysokich obrotach. Do puszystej masy maślanej dodaj wystudzony budyń. Nie ubijaj kremu bardzo długo.
Dno i boki tortownicy o średnicy 23 cm wyłóż papierem do pieczenia. Możesz pomóc sobie natłuszczając boki formy odrobiną masła. Na dno tortownicy wysyp połowę groszku ptysiowego. Dużą łyżką na groszek nakładaj krem budyniowy. W tortownicy umieść cały krem i wyrównaj jego powierzchnię.
Na krem budyniowy wysyp pozostałą połowę groszku ptysiowego. Delikatnie dłonią dociśnij go do masy. Deser przykryj od góry folią i wstaw do lodówki, do stężenia kremu budyniowego. To potrwa minimum 6 godzin.
Przed podaniem posyp deser cukrem pudrem.
Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!