Ratatuj to francuskie leczo warzywne, przygotowywane na bazie cukinii, bakłażana, pomidorów i papryki. To proste, jednogarnkowe danie zaskakuje wyjątkowym smakiem i aromatem. Zanim jednak przepis na tę potrawę przyjął współczesną formę, długo ewoluował. Według krążących we Francji legend ratatuj było daniem podawanym w domach ubogich rolników. Wykorzystywali oni zebrane ze swoich pól płody ziemi i przetwarzali jej w ciepły sycący, warzywny posiłek. Receptura była bardzo prosta i oprócz tego, że zawierała rozmaite warzywa, w niczym nie przypominała współczesnego dania. Szybko się to jednak zmieniło. W okresie międzywojennym po przepis sięgnęli wybitni francuscy kucharze, którzy z prostego dania stworzyli doskonałą w smaku potrawę. W tej formie jest podawana do dziś.
Choć dania przypominające smakiem ratatuj przygotowuje się w wielu rejonach basenu Morza Śródziemnego, francuska wersja smakuje najlepiej. Co więcej, wśród licznych dań z bakłażana i cukinii znajduje się zdecydowanie na czele stawki. Przygotujesz je z soczystych, pełnych aromatu warzyw i doprawisz Bulionem warzywnym WINIARY. Ta przepyszna, niezwykle aromatyczna potrawa rodem znad Sekwany jest niezwykle popularna we Francji, ale jej wyjątkowym smakiem rozkoszują się mieszkańcy przeróżnych zakątków świata, a szczególnie miłośnicy bezmięsnej diety. Przygotowanie potrawy nie zajmuje zbyt dużo czasu, a przepis nie jest zbyt skomplikowany. Z jej przyrządzeniem nie będzie więc większego kłopotu. Świeże warzywa i aromatyczne przyprawy to sekret jej smaku, a Bulion warzywny WINIARY pomoże wydobyć ze składników dania to, co w nich najlepsze.
Aby warzywne leczo smakowało perfekcyjnie, konieczne są dobrej jakości, świeże warzywa. Cukinia, papryka czerwona i żółta oraz bakłażan to główne składniki dania. Należy je pokroić w dużą kostkę. Potrzebna będzie także cebula i czosnek, które drobno posiekane krótko przesmaża się w ganku na odrobinie oliwy. Kiedy w wyniku smażenia, warzywa stają się szkliste, dodajemy pozostałe składniki, dokładnie wszystko mieszamy i smażymy przez około 5 minut. Po upływie tego czasu dodajemy bulion warzywny, koncentrat pomidorowy oraz przyprawy. Uzupełniamy szklanką wody i całość dusimy przez kolejne 20 minut. Kiedy warzywa są już miękkie, potrawę doprawiamy do smaku solą, pieprzem i posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki. Rewelacyjnie smakuje podawana ze świeżym pieczywem, ale z powodzeniem można ją serwować z ugotowanym ryżem. Ratatuj – leczo warzywne z pewnością posmakuje wielbicielom jarskich potraw bezmięsnych.