Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Rogale świętomarcińskie to jedna z najbardziej popularnych przekąsek na terenie Poznania oraz całej Wielkopolski, dlatego warto spróbować ich chociaż raz w życiu! Trudno sobie wyobrazić pyszną przekąskę bez tych rogali. Przygotujesz je w krótkim czasie, a co najważniejsze nie będą Ci potrzebne żadne zaawansowane umiejętności. Do wspólnych przygotowań zaproś swoje dzieci lub rodzinę, a zapewnicie sobie olbrzymią frajdę i zacieśnicie rodzinne więzi!
Rogale z białym makiem - pyszne, dla dorosłych i dzieci, na każdą porę dnia
Rogale z białym makiem są nie tylko pyszne, ale też delikatne i jedyne w swoim rodzaju. To idealna forma przekąski dla dorosłych, jak i dla dzieci, na każdą porę dnia. Możesz je zaserwować w ramach drugiego śniadania oraz podwieczorku. Twoje pociechy mogą je ze sobą zabrać do szkoły, umieszczając je w szkolnym pudełku i zjeść w trakcie przerwy. Jeśli masz taką ochotę, zabierz rogale w podróż komunikacją miejską lub też do pracy. Wszystko zależy od Ciebie! Rogale zaskoczą Cię swoim nietuzinkowym smakiem oraz uniwersalnością. Jednocześnie przepis na rogale marcińskie z białym makiem jest prosty i uzależniony od Twoich osobistych preferencji kulinarnych. Ważnymi składnikami są mak, cukier wanilinowy WINIARY, bakalie oraz aromat migdałowy. To właśnie dzięki tym składnikom rogale są wyśmienite i zasmakują każdej osobie, której je wręczysz.
Rogale świętomarcińskie - do kawy, herbaty lub ulubionego napoju
Rogale świętomarcińskie mogą Ci towarzyszyć praktycznie każdego dnia. Potraktuj je jako oryginalny deser i spożyj do kawy, herbaty lub ulubionego napoju. W ten sposób rogale zaczną Ci się rozpływać w ustach, a niesamowity smak pozostanie w Twoich kubkach smakowych na długi czas! Rogale z białym makiem cały czas zyskują na popularności i nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ możesz je łatwo i szybko przygotować, a potem spożywać przez co najmniej kilka dni (jeśli przygotujesz kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk). Te rogale przeniosą Cię do błogiej krainy dzieciństwa i przypomną Ci dawne smaki, o których być może na pewien moment zapomniałeś. Podaruj sobie i bliskim niecodzienną przekąskę, która na stałe pojawi się w Twoim mieszkaniu, a później będziesz ją serwować na co dzień, na spotkaniach ze znajomymi oraz w okresie świątecznym. Mogłoby się wydawać, że to dość skomplikowana i trudna w przygotowaniu przekąska, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Przekonaj się o tym na własnej skórze i przygotuj je w swojej kuchni, a zobaczysz, że nie będzie to od Ciebie wymagało większych nakładów energii.
W misce wymieszaj wodę o temp. pokojowej z drożdżami i odrobiną cukru. Odstaw na 10 min.
Po tym czasie dodaj mąkę, 1 jajko, 60 g roztopionego masła, sól, 80 g cukru i cukier wanilinowy. Wyrób elastyczne ciasto (ok. 5 min).
Wyrobione ciasto odstaw w przykrytej misce do wyrośnięcia na minimum 45 min.
Po tym czasie ciasto rozwałkuj na grubość ok. 0,5 cm podsypując odrobiną mąki. Następnie na połowę placka zetrzyj na grubej tarce zimne masło tak, aby równomiernie przykryło połowę ciasta.
Starte masło przykryj pozostałym ciastem tak, aby zamknąć całe w środku. Dokładnie zagnieć brzegi, aby masło nie wyleciało, a następnie całość złóż w 1/3 długości do środka. Pozostałą częścią ciasta przykryj wcześniej złożony kawałek.
Tak przygotowane ciasto zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na ok. 1h.
Po tym czasie ciasto rozwałkuj na ok. 1 cm grubość i złóż ponownie - jak w poprzednim wypadku. Na końcu zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na kolejną godzinę. Po tym czasie proces powtórz.
Mak ugotuj w mleku przez ok. 30 min.
Mak dokładnie odsącz i zmiel przy pomocy maszynki do mięsa lub mocnego malaksera. Każde ziarenko maku powinno być rozgniecione – wtedy mak jest dobrze zmielony. Do maku dodaj ok. 200 g cukru, pokruszone ciasteczka, posiekane orzechy oraz pozostałe bakalie. Całość dokładnie wymieszaj. Na końcu dodaj 50 g rozpuszczonego masła, 3 jajka oraz aromat migdałowy wg uznania. Całość wymieszaj.
Zimne ciasto rozwałkuj do grubości ok. 0,5 cm. Wytnij z niego długie trójkąty. Na szerszy koniec każdego z nich nałóż masę makową, a następnie całość zwiń do połowy długości. W połowie natnij rogalik prostopadle na środku i zroluj całość do końca lekko zawijając końcówki.
Tak przygotowane rogaliki odstaw na min. 1h w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, przykryte ściereczką lub folią.
Rogaliki piecz w piekarniku rozgrzanym do 180*C przez ok. 20 - 30 min w zależności od wielkości. Podawaj udekorowane lukrem i orzechami.