Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Ruben sandwich (zwana też Reuben sandwich) to jeden z przysmaków znanych z nowojorskich restauracji. Nie musisz jednak ruszać w daleką podróż, żeby spróbować tego specjału. Kanapkę Reubena możesz także przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy znać przepis i zaopatrzyć się w odpowiednie składniki.
A skąd właściwie wzięła się sława sandwich Ruben? Ta sycąca przekąska powstała około 100 lat temu. Nie ma jednak pełnej zgody co do historii jej pochodzenia. Dominują na ten temat dwie teorie. Pierwsza głosi, że twórcą dania był pochodzący z Litwy Ruben (Reuben) Kulakofsky, właściciel sklepu spożywczego, który przekonał właściciela hotelowej restauracji do umieszczenia tego specjału w swoim menu. Według drugiej teorii twórca kultowej kanapki Arnold Ruben był z pochodzenia Niemcem, a danie wymyślił dla swojego syna.
Jak było naprawdę? Pewnie się nie dowiemy - i tak już musi zostać. Niezależnie od tego, jaka jest faktyczna geneza kanapki, ruben sandwich od lat zachwyca nowojorczyków oraz przyjezdnych. Na czym polega jej fenomen?
Na pewno siłą jest połączenie smaku wołowiny z kiszoną kapustą, świeżym pieczywem i serem. Dodatkowo smak mięsa doskonale podkreśla wyrazisty sos. Ruben sandwich funkcjonuje w różnych odmianach i wariantach. W zależności od restauracji bazą do kanapki może być pastrami wołowe albo konserwowa wołowina. Nieraz kiszona kapusta jest natomiast zastępowana przez sałatkę Colesław. Niektórzy lubią dodać tam także smażone jajka!
W miseczce wymieszaj majonez, ketchup i musztardę, tworząc sos (ro$yjsk!)
Na rozgrzanej patelni podsmaż kapustę kiszoną z łyżeczką miodu, aż lekko się zrumieni.
Posmaruj każdą kromkę pieczywa przygotowanym sosem.
Na dwie kromki nałóż plastry pastrami, podsmażoną kapustę kiszoną oraz po plastrze sera żółtego.
Przykryj pozostałymi kromkami pieczywa, tworząc kanapki.
Na patelni rozgrzej odrobinę oliwy i smaż kanapki z obu stron na złocisty kolor, aż chleb będzie chrupiący, a ser się roztopi.
Podawaj kanapki Ruben na gorąco, najlepiej od razu po przygotowaniu.