Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Oscypek to znany z Podhala twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego. Od 2008 roku jest produktem regionalnym, który ma prawną ochronę i musi spełniać bardzo konkretne normy, żeby nosić właśnie tę nazwę. Istotna jest między innymi zawartość owczego mleka, charakterystyczny wrzecionowaty kształt a także miejsce i czas przygotowania tego wyrobu. Nie przeszkadza to jednak przedsiębiorczym góralom w sprzedawaniu podobnym produktów, nazywanych serkami góralskimi, bacowskimi albo tatrzańskimi. Dziś można je kupić nie tylko w Zakopanem, ale praktycznie w całej Polsce.
Góralski ser można grillować, kłaść na pizzy, używać do kanapek oraz do sałatek. Bardzo często owczy ser występuje w towarzystwie żurawiny, To bardzo dobre połączenie, ponieważ słodki smak tych owoców tworzy ciekawą kompozycję z naturalnie słonym serkiem.
Żeby powstała pyszna sałatka z oscypkiem, do serka i żurawiny należy dodać jeszcze rukolę, gruszkę, roszponkę, migdały, nerkowce, cebulę, pietruszkę. Aby przepis był konkretny potrzebny będzie także właściwy sos. Idealnie pasuje tutaj winegret, ale jeśli szukasz bardziej urozmaiconych nut smakowych, można sięgnąć także po dressing figowy.
Bazą do tej potrawy jest miks sałat. Przy czym warto zaznaczyć, że nie trzeba się sztywno trzymać wymienionych rodzajów. Jeśli masz taką chęć, rukolę możesz zastąpić na przykład sałatą lodową lub inną, która Ci smakuje i jest akurat w domu. Do tej bazy dodaje się prażone orzechy oraz góralski serek podsmażony na patelni z obu stron. Po ostudzeniu należy pokroić go w kostkę lub paski dość dużej wielkości. Kolejny krok to dodanie cebuli i żurawiny. Na koniec pozostaje mieszać składniki razem z sosem. Natka pietruszki to element dekoracji. Opcjonalnie można dodać także suszone pestki dyni.
Z przypraw odpowiedni będzie pieprz. Nie warto dodawać soli, ponieważ naturalnie słonym składnikiem jest sam oscypek.
Ten szybki przepis nie ma zbyt wiele wspólnego z tradycyjną kuchnią podhalańską, ale i tak może zrobić furorę wśród gości. Taka sałatka to w końcu ciekawa odmiana od tego, co zazwyczaj serwuje się jako przystawkę na domówkach albo w restauracjach.
Sałatka, żurawina, owczy ser i oliwa tworzą interesujące danie. Pozostałe składniki są kwestią umowną. Jeśli nie do końca pasuje Ci gruszka, możesz zamiast niej dodać pomidor. Dobrym wyborem będzie także kolorowa papryka.
Oscypek pokrój w plasterki lub pozostaw w całości jeśli korzystasz z małych serków.
Na talerzu ułóż mieszankę ulubionych sałat, np. rukoli, roszponki lub sałaty lodowej, tworząc bazę sałatki.
Orzechy upraż na suchej patelni lub w piekarniku.
Ser usmaż na suchej patelni grillowej tylko aby się zarumienił z obu stron.
Do sałaty dodaj suszoną żurawinę, orzechy oraz oscypka, rozkładając je równomiernie na sałacie.
Całość polej dressingiem Winiary.
Sałatkę możesz opcjonalnie udekorować orzechami lub pestkami dyni oraz natką pietruszki.