Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Buraki są często wykorzystywane jako składnik różnych potraw typowych dla kuchni polskiej i ukraińskiej. Przygotowuje się z nich różne rodzaje czerwonego barszczu, zaś starte na tarce polecane są jako dodatek do dań mięsnych podawanych z ziemniakami lub z kaszą. Warto jednak znać alternatywne zastosowania tego warzywa. Bardzo ciekawym pomysłem na bezmięsny lunch może być sałatka z burakami i rukolą. Chcesz wiedzieć, jak ją przygotować? Poniżej znajdziesz kompletny przepis.
Sałatka z rukolą i burakiem - idealna na ciepłe dni
Zimą pojawia się zapotrzebowanie na ciepłe zupy i rozgrzewające dania jednogarnkowe. A gdy za oknem jest ciepło, chętniej wybieramy lekką sałatkę. Smak buraka świetnie łączy się z fetą, rukolą, sosem winegret i odrobiną miodu, tworząc wyjątkową kompozycję. Sałatka rukola z burakiem to idealna lekka kolacja, lunch do pracy albo zdrowy dodatek do potraw z grilla.
Sałatka z rukolą i burakami - o czym pamiętać?
Kompletując składniki do przepisu, zwróć uwagę na odpowiednie gotowanie buraków. Zanim trafią do garnka, powinny zostać oczyszczone z resztek ziemi. Następnie należy zalać je zimną wodą i gotować w całości - aż będą miękkie. Zazwyczaj zajmuje to około godziny. Więcej pomocnych wskazówek znajdziesz w artykule Jak gotować buraki, żeby nie straciły koloru.
Jeśli sałatka z rukolą burakiem ma powstać na bazie pieczonych, a nie gotowanych warzyw, wskazówki są podobne. Również należy zacząć od oczyszczenia bulw. Kolejnym krokiem jest owinięcie ich w folię aluminiową. Tak przygotowanie, piecze się około godziny w temperaturze 190-200 stopni.
Po ostudzeniu najważniejszego składnika wszystkie czynności przebiegają już bardzo szybko.
Ważnym elementem będzie wybór sosu. Standardowy winegret czy dressing figowo-musztardowy? Jeśli cenisz tradycyjne rozwiązania, lepiej wybrać pierwszą opcję. Charakterystyczny, bardziej intensywny smak fig i musztardy to propozycja dla tych, którzy mają trochę więcej odwagi i nie boją się nieoczywistych rozwiązań w kuchni.
Upieczone lub ugotowane buraki obierz i pokrój w plastry.
Orzechy laskowe pokrusz lub posiekaj.
Na talerzu ułóż plastry buraków. Skrop miodem i dopraw sola i pieprzem. Dodaj listki sałat oraz pokruszony ser.
Całość polej dressingiem i posyp pestkami. Sałatka z czerwonych buraków z rukolą jest gotowa!