Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Nazwa sękacz, wzięła się od wyglądu tego ciasta, które przypomina sęki drewna. O tym ciekawym cieście, krąży wiele legend. W Polsce sękacz zdecydowanie króluje na Podlasiu, jako tradycyjne ciasto. Według najbardziej znanej legendy, sękacz upieczono na Suwalszczyźnie królowej Bonie - która się nim zachwyciła. Królowa podjęła decyzje, że sękacz ze względu na to jak pięknie się prezentuje, będzie zdobił stoły na weselu jej syna. Sękacz, mimo że wygląda na ciasto skomplikowane w przygotowaniu, nie sprawi żadnych kłopotów nawet mniej doświadczonej w wypiekach osobie. Tradycyjny sękacz przygotowuje się wylewając ciasto na drewniany wałek - nad rożnem. Tutaj przedstawimy charakteryzujący sękacz przepis, który będzie nieco łatwiejszy w wykonaniu, a równie wyśmienity. Sękacz z piekarnika, będzie równie dobry, co ten wykonywany tradycyjnymi metodami.
Przygotowanie idealnego sękacza
Jeśli zależy Ci na smacznym i wyjątkowo okazałym wypieku, zdecyduj się na sękacz, ciasto to, nie wymaga wielu składników. W pierwszej kolejności, wyjmij z lodówki margarynę i poczekaj aż zmięknie. Utrzyj ją, ze szklanką cukru, oraz cukrem wanilinowym WINIARY. Najszybciej zrobisz to, używając robota kuchennego. Następnie ostrożnie oddziel żółtka od białek jajek. W trakcie ucierania margaryny, dodawaj po jednym żółtku, na przemiennie z łyżką mąki i kontynuuj ucieranie. Pamiętaj, aby robić to na niskich obrotach! Na koniec dodaj dwie łyżeczki proszku do pieczenia. Ucieraj wszystko do momentu, aż dodasz całą mąkę i wszystkie żółtka. W kolejnym naczyniu, ubij białka z pozostałym cukrem. Kiedy ubijesz białka, dodawaj je stopniowo łyżką do wcześniej utartego ciasta i delikatnie mieszaj, aż do połączenia składników. Przygotuj tortownicę i wyłóż ją papierem do pieczenia. Weź dużą łyżkę ciasta i nieregularnie rozsmaruj ją okrężnymi ruchami na papierze. Tortownice włóż do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika i dokładnie obserwuj ciasto, wyjmij kiedy się zarumieni. Powtórz czynność, nakładaj po łyżce ciasta, rozsmarowuj ją i zapiekaj, aż skończy się ciasto. Im będziesz robić cieńsze warstwy, tym ciasto będzie się lepiej prezentować. Dokładnie obserwuj kolejne warstwy, aby żadnej nie przypalić!
Sękacz jako oryginalne ciasto, które zaskoczy gości i domowników
Podany przez nas przepis na sękacz, jest wyjątkowo prosty i szybki w wykonaniu, a jego piękna struktura zaskoczy nawet najbardziej wymagające osoby. Aby wzbogacić smak sękacza, możesz zdecydować się na dodanie do ciasta na przykład: masy marcepanowej, rumu, lub różnych orzechów. Gotowy sękacz możesz oblać polewą czekoladową lub lukrem. Inną opcją, jest posypanie go cukrem pudrem. Mamy nadzieje, że to jak zrobić sękacz w domu jest już dla Ciebie jasne i nie sprawi Ci żadnych kłopotów.
Miękką margarynę utrzyj z 1 szklanką cukru i Cukrem wanilinowym na puch.
Żółtka oddziel od białek i dodawaj stopniowo po jednym do ucieranej margaryny na przemian z łyżką mąki.
Kiedy masa dokładnie się połączy, dodaj następne żółtka i kolejne porcje mąki. Cały czas miksując na niewielkich obrotach aż do wyczerpania wszystkich składników. Na koniec dodaj proszek do pieczenia.
Białka ubij oddzielnie z resztą cukru i delikatnie połącz z ukręconym ciastem.
Tortownicę wyłóż pergaminem i wylej łyżkę ciasta. Rozsmaruj w nieregularne kształty zachowując kształt okręgu.
Wstaw tortownicę do piekarnika nagrzanego do temp. 200°C. Zapiekaj do momentu zrumienienia.
Wyjmij tortownicę i wylej kolejną łyżkę ciasta ponownie zapiekając.
Im warstwy będą cieńsze tym ciasto będzie miało ładniejszy wygląd.
Proces ten powtarzamy aż do zużycia wszystkich składników.