Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Sernik to, podobnie jak szarlotka, ciasto znane na całym świecie. Ten rodzaj smakołyku doczekał się wielu regionalnych odmian. Jeśli jesteś miłośnikiem słodkich deserów, pewnie znasz sernik nowojorski albo wiedeński. Bardzo ciekawą odmianą jest także wersja pochodząca z kraju kwitnącej wiśni. Chcesz się przekonać? Wypróbuj sernik po japońsku!
W przeciwieństwie do większości innych odmian tego ciasta sernik japoński jest bardzo delikatny, lekki i puszysty. Mówi się, że jego konsystencja przypomina chmurkę. To ciekawa alternatywa dla sernika polskiego, który jest bardziej gęsty i sycący.
W czym tkwi jego sekret? To kombinacja puszystej konsystencji, która bierze się z użycia w odpowiednich proporcjach jajek, budyniu i kremowego serka. Inną charakterystyczną cechą tego wypieku jest brak spodu. Poza tym wiele osób może zaskoczyć sposób pieczenia. Sernik japoński piecze się w tak zwanej kąpieli wodnej. Tym mianem określa się metodę w której masa jest umieszczona w tortownicy, a tortownica spoczywa w większym naczyniu żaroodpornym (na przykład brytfannie).
Sernik japoński na dużą blachę może być przygotowany z różnych rodzajów serka kremowego. Wiele osób poleca serek śmietankowy typu Philadelphia, jednak to tylko jedna z wielu opcji do wyboru. Równie dobrze można użyć innego, nawet mascarpone, jeśli akurat masz go w lodówce i nie jest przeznaczony do innego wypieku lub deseru. Jeśli uda się połączyć wszystkie składniki i mieszać dokładnie według przepisu, ciasto na pewno wyjdzie. Z podawaniem jednak należy zaczekać aż będzie zimne. Warto podkreślić, że delikatny japoński sernik znakomicie komponuje się z owocami we wszelkiej postaci. Pasują do niego maliny, truskawki, porzeczki, inne owoce sezonowe. Jeśli nie masz pod ręką świeżych, równie dobrze można sięgnąć po dżem albo konfiturę. Jeśli natomiast chcesz się skupić na smaku sernika, subtelnym dodatkiem może być posypka z cukru pudru. To wystarczy, żeby walory smakowe pozostały bez większej zmiany, a jednocześnie wygląd ciasta był bardziej okazały.
To lekki jak chmurka, rozpływający się w ustach deser - zachwyć się tym rewelacyjnym przepisem - zwłaszcza, że sernik piecze się stosunkowo łatwo! To prawdziwy hit wśród serników, a miłośnicy tego wypieku z pewnością docenią ten prosty przepis.
Oddziel żółtka od białek.
Do żółtek dodaj 300 g kremowego serka, 100 ml śmietanki 30%, 50 ml oleju, 1 opakowanie budyniu śmietankowego bez cukru, 80 g mąki pszennej, 1 łyżkę startej skórki z cytryny i szczyptę soli. Dokładnie wymieszaj mikserem, aż masa będzie gładka.
W osobnej misce ubij białka, stopniowo dodając 150 g cukru, aż powstanie sztywna piana.
Delikatnie wmieszaj ubite białka do masy serowej, starając się nie zniszczyć puszystości piany.
Przygotuj tortownicę o średnicy około 20 cm, wyłóż dno i boki papierem do pieczenia lub dokładnie wysmaruj masłem.
Wlej masę serową do przygotowanej tortownicy.
Umieść tortownicę w większym naczyniu żaroodpornym i wlej do naczynia gorącą wodę, tak aby sięgała do połowy wysokości tortownicy.
Piecz sernik w kąpieli wodnej w piekarniku nagrzanym do 160°C przez około 60-70 minut, aż wierzch będzie lekko złocisty i sernik będzie sprężysty na dotyk.
Po upieczeniu wyjmij sernik z piekarnika i ostudź w tortownicy, a następnie schłodź w lodówce.