Śledzie po wiejsku, czyli śledzie w octowej zalewie z cebulką. Aromat i smak ryb wzmocnisz, dodając do nich przyprawy – mielony pieprz, gorczycę, liść laurowy i ziele angielskie. To danie idealnie sprawdzi się podczas rodzinnych uroczystości, ponieważ dobrze komponuje się z każdym pieczywem, a także z surówkami i sałatkami. Wypróbuj nasz przepis i dowiedz się, jak zrobić dobre śledzie po wiejsku!
Śledzie po wiejsku - przepis
Przygotowanie śledzi po wiejsku rozpoczynamy od moczenia filetów. Zazwyczaj trwa to kilka godzin, jednak jest to uzależnione od tego, jak słone były śledzie. Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Następnie kawałki ryby kroimy na cztero- lub pięciocentymetrowe kawałki. Układamy je w słoikach na przemian z pokrojonym przed chwilą warzywem, dodając mielony pieprz. Potem przygotowujemy wywar, który zagotowujemy i zostawiamy do ostudzenia. Składniki, które zawsze muszą znaleźć się w takiej zalewie to woda, ocet i cukier. Dodatkowo umieszczamy w niej przyprawy, które nadają smaku rybie: ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, sól i pieprz. Zalewamy nią śledzie i wstawiamy je do lodówki, aby przeszły wspaniałym aromatem. Trzeba pamiętać, że jest to potrawa, która najlepiej smakuje, kiedy wszystkie składniki dobrze się połączą, dlatego warto przygotować ją kilka dni przed świętami. Przechowujemy je w chłodnym miejscu do trzech tygodni.
Śledzie - ulubiona ryba Polaków
Nie sposób wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia bez śledzi po wiejsku. Powszechnie spożywany śledź bałtycki występuje we wschodnim Bałtyku i zawiera mniej tłuszczu niż jego atlantycki rodzaj. Dla Polaków ta ryba to klasa sama w sobie i wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie bez nich żadnych imprez czy przyjęć. Bardzo cenią sobie rolmopsy, czyli zawijane filety i marynowane przez kilkadziesiąt dni, a także matjasy, które mają bardzo delikatne i tłuste mięso. Na święta królują filety w zalewie octowej.
Wartości odżywcze śledzi
Bogate w witaminy A i D śledzie wpływają na zdrowie skóry i kości, a kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zachować doskonałą pamięć i sprawność poznawczą. Dodatkowo wysoka zawartość jodu, cynku i miedzi pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Śledź jest najlepszym źródłem żelaza i witaminy B12 ze wszystkich ryb, dlatego włączenie go do diety pomaga uniknąć anemii i zmęczenia.
Przepis na śledzie po wiejsku jest niezwykle prosty, a efekt iście zachwycający. Ukochane przez Polaków ryby to dla niektórych prawdziwy rarytas, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole.