Pyszne śledzie w sosie z pora, Majonezu Dekoracyjnego WINIARY i śmietany są sprawdzoną propozycją na przekąskę. Dodaj do nich starte ogórki kwaszone, które dodadzą składnikom kwaskowatego aromatu. Śledzie w porach i śmietanie możesz podawać na świeżych kromkach chleba, dzięki czemu przystawka będzie delikatniejsza w smaku.
Śledzie w śmietanie z porem - przygotowanie
Przygotowanie potrawy, jaką są śledzie z porem w majonezie, jest dziecinnie proste. Musimy pamiętać, że aby pozbyć się rybnego zapachu i nadmiaru soli, ryba musi być namoczona przez co najmniej kilkanaście godzin. Woda ma być wymieniana minimum dwukrotnie. Przystępując już do właściwego gotowania, śledzie należy wyjąć z wody i pokroić je w kostkę. Ogórka trzemy na tarce do jarzyn. Talarki z pora trzeba sparzyć i dodać do niego. Śmietanę mieszamy z majonezem i łączymy z resztą składników. Doprawiamy do smaku i odstawiamy na noc, aby całe danie przeszło smakiem. Sprzątając po gotowaniu, warto przetrzeć wszystkie używane przyrządy plasterkiem cytryny. Dzięki temu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z akcesoriów kuchennych.
Śledź - co to za ryba?
Nie wyobrażamy sobie świąt bez potrawy, jaką są śledzie z porami i śmietaną. Równie chętnie jadamy płaty śledziowe w oleju z cebulką, a także tak zwane rolmopsy, zawinięte ruloniki śledziowe w occie. Często jadany śledź bałtycki występuje we wschodniej części Morza Bałtyckiego i cechuje się mniejszą zawartością tłuszczu niż jego atlantycki odpowiednik.
Śledzie w porach - właściwości odżywcze
Polacy od zawsze doceniają walory smakowe, jakie mają śledzie w śmietanie z porem, jednak okazuje się, że są one również bardzo zdrowe. Bogactwo witamin A i D wpływa na stan skóry i kości, a kwasy tłuszczowe omega-3 pozwalają zachować dobrą pamięć i zdolności poznawcze. Dodatkowo wysoka zawartość jodu, cynku i miedzi sprawia, że nasz organizm będzie funkcjonował prawidłowo. Śledź jest najlepszym źródłem żelaza i witaminy B12 spośród wszystkich ryb, więc dzięki ich obecności w diecie, unikniemy anemii i zmęczenia.
Pyszne danie, jakim są śledzie z porem w śmietanie, to kwintesencja polskości. Jedzone w naszym kraju od dziesiątek lat, zapisały się na kartach historii jako jedna z najpopularniejszych przegryzek, obecnych na stole przy rodzinnych uroczystościach. Bismarck mawiał: Gdyby śledzi nie było tak dużo i nie były takie tanie, byłyby uważane za rarytas większy niż kawior czy homary. Polacy uznali, że będą żyć według tych słów i od dziesiątek lat mają śledzie za najlepszą przekąskę.