Udon to tradycyjny, gruby i elastyczny japoński makaron robiony z mąki pszennej. Doskonale smakuje i nadaje się do przyrządzenia wielu potraw z mięsem, warzywami, tofu czy owocami morza.
Makaron udon i sos teriyaki pochodzą z Japonii. Udon ma długą historię sięgającą setek lat, będąc jednym z tradycyjnych japońskich dań makaronowych.
Natomiast sos teriyaki powstaje z techniki gotowania, która polega na glazurowaniu mięsa lub ryb w specjalnej marynacie zwanej tare. Nazwa teriiayki pochodzi od słowa teru czyli błyszczeć, świecić - glazura na potrawie błyszczy dzięki zawartości dużej ilości cukru. Główne składniki marynaty to sos sojowy, słodkie sake czyli mirim i cukier lub miód.
Dlaczego tofu jest popularnym składnikiem w kuchni azjatyckiej?
Tofu, znane również jako twaróg sojowy nie ma własnego smaku. Jest popularnym składnikiem w kuchni azjatyckiej ze względu na wartość odżywczą i zdolność do wchłaniania innych smaków. Jest niskokaloryczne, bogate w białko i nie zawiera cholesterolu, co czyni je doskonałą alternatywą dla wegetarian i wegan. Tofu jest również łatwe do przygotowania - można je usmażyć np. na oleju sezamowym, gotować na parze, grillować. Możesz użyć też tofu jako dodatek do zup i sałatek.
Jakie dodatki można dodać do udon z sosem teriyaki i tofu?
Do makaronu udon w sosie teriyaki i tofu można dodać wiele dodatków, w zależności od upodobań. Świetnie będą się z nim komponować grzyby (np. pieczarki, shiitake albo boczniaki) i warzywa np. brokuły, groszek cukrowy i bok choy, które są chrupiące i sprężyste. Jeśli lubisz wyraziste i intensywne smaki do dania warto dodać też marynowane np. kimchi. Udon doskonale smakuje też z dodatkiem jajka ugotowanego na twardo.
Makaron możesz posypać sezamem, siekanymi orzechami np. ziemnymi albo nerkowca.
Jak zmodyfikować przepis na danie wegetariańskie lub wegańskie?
Udon z tofu jest daniem wegetariańskim. Aby go zmodyfikować na wegański przepis, użyj wegańskiego sosu teriyaki.
Wegański sos teriyaki możesz przygotować też samodzielnie, wystarczy tylko kilka składników. Będziesz potrzebować: sos sojowy, brązowy cukier, czosnek, ocet ryżowy, starty imbir i skrobię ziemniaczaną. Z trudniej dostępnych składników potrzebne będą też mirin lub sake - ale możesz je pominąć lub zastąpić je większą porcją sosu sojowego.
A jak przygotować taki sos? Wszystkie składniki, z wyjątkiem skrobi gotujemy w garnuszku i mieszamy aż cukier się rozpuści. Zmniejszamy moc palnika i redukujemy płyn przez 10-15 minut. Sos przecedzamy przez sitko i znów doprowadzamy do wrzenia. Następnie, w miseczce mieszamy skrobię ziemniaczaną z małą ilością wody, tak by dobrze się rozpuściła, wlewamy do sosu i mieszamy. Gdy płyn zgęstnieje, zdejmujemy garnuszek z ognia i studzimy. Voilà! 😉 Twój domowy, wegański sos teriyaki jest gotowy!
Jakie sałatki lub zupy dobrze komponują się z tą potrawą?
Makaron udon z sosem teriyaki i tofu jest idealnym daniem głównym, ale można go też podawać z różnymi bulionami, które nadają mu bogactwo smaku. Makaron udon doskonale chłonie smaki bulionów i dodatków, co sprawia, że każda zupa jest wyjątkowa i pyszna. Możesz podawać go z miso, kitsune udon z dodatkiem smażonego tofu, beef udon z wołowiną albo tempura udon z chrupiącą tempurą.
Udon będzie również świetnie smakował jako składnik sałatek. Doskonale smakuje w śródziemnomorskiej sałatce składającej się z pieczonej papryki, czarnych oliwek, ogórka, czosnku, natki pietruszki i świeżymi ziołami. Można go też serwować w sałatce w wersji mięsnej. Najlepiej postawić na mięso z kurczaka, bo smaży się błyskawicznie. Wystarczy kilka minut by było miękkie.