Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Przepis na uszka z grzybami do barszczu kojarzy się przede wszystkim z wigilijną kolacją. Wiele osób to tradycyjne danie jada tylko raz w roku właśnie z okazji świąt. Jak przygotować domowe uszka z grzybami? Poniżej znajdziesz praktyczne podpowiedzi.
Podobno o zwyczaju jedzenia barszczu z uszkami pisano już w XVI wieku. To by oznaczało, że gotowanie uszek z grzybami i dodawanie ich do zupy jest sztuką znaną w Polsce od kilku stuleci. Uszka z grzybami ciasto i nadzienie często są wykonywane według własnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jeśli jednak nie znasz rodzinnej wersji, zawsze możesz skorzystać z naszej instrukcji.
A jakie grzybki do uszek będą dobre? Każdy dobry przepis na uszka z grzybami skupia się przede wszystkim na cieście. I słusznie. Kwestia farszu jest bowiem drugorzędna. W przedstawionym niżej przepisie używany jest miks grzybów suszonych oraz pieczarek. Wśród suszonych dominują borowiki i podgrzybki. Równie dobrze można użyć także samych pieczarek, jeśli nie ma grzybów suszonych. Grzyby do uszek mogą być także zastąpione przez mięsny farsz. Z tym, że uszka z mięsnym nadzieniem, podobnie jak mięsne paszteciki, nie mogą być potrawą wigilijną - te powinny być postne. Niektórzy są zdania, że grzybki do uszek powinny być własnoręcznie zbierane w lesie. Nie każdy jednak jest wytrawnym grzybiarzem.
Uszka z grzybami - jak zrobić, żeby wyszły tak jak trzeba?
Obawiasz się, że nie wiesz, jak lepić uszka z grzybami? Podstawą jest dobrze przygotowane ciasto na pierogi. Jeśli użyjesz dobrej jakości mąki (najlepiej pszenna typ 500 lub 650) i właściwie dobierzesz proporcje wszystkich składników, masa wyjdzie odpowiednio sprężysta, a uszka nie rozpadną się po tym, jak trafią do garnka.
Do lepienia najlepiej użyć zwykłej szklanki. To dzięki niej podzielisz rozwałkowane ciasto na równe kółeczka, w których umieścisz farsz. Potem placek z nadzieniem należy złożyć na pół i zlepić brzegi. Następnie połączyć dwa końce tworząc jakby pierścionek - najlepiej zawinąć sobie pierożka wokół wskazującego palca i zlepić końce.
Gotowanie uszek z grzybami odbywa się w gorącej osolonej wodzie. Czas mierzy się od ich wypłynięcia na powierzchnię - po dwóch - trzech minutach są gotowe. Ważne jest, żeby gotowanie odbywało się partiami.
Dobre uszka z grzybami przeznaczone są przede wszystkim do barszczu, jednak mogą stanowić także samodzielne danie. W przeciwieństwie do polskich pierogów uszka nie budzą takiej ekscytacji. Być może wynika to z ich podobieństwa do innego znanego przysmaku - włoskiego tortellini.
Suszone grzyby namocz w gorącej wodzie na około 30 minut, a następnie odcedź i drobno posiekaj. Cebulę drobno posiekaj. Pieczarki pokrój.
Na patelni podsmaż drobno posiekaną cebulę, aż będzie złocista. Dodaj pokrojone pieczarki i smaż, aż odparuje nadmiar wody. Dodaj namoczone grzyby, bulion warzywny i smaż wszystko przez kilka minut.
Dopraw solą, pieprzem, a na końcu dodaj bułkę tartą, aby zagęścić farsz. Odstaw do ostygnięcia.
W misce wymieszaj mąkę, sól, gorącą wodę i olej. Zagnieć ciasto, aż będzie elastyczne, a następnie przykryj je i odstaw na około 30 minut. Ciasto rozwałkuj cienko i wykrawaj małe kółka. Na każdym kółku umieść łyżeczkę farszu, zlep brzegi, tworząc małe uszka.
Gotuj uszka w osolonej wodzie przez 2-3 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Podawaj najlepiej z barszczem czerwonym.