Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Świąteczna kolacja to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich domowników. W tym dniu szczególnie ważne jest, aby cała rodzina i wszyscy zaproszeni goście cieszyli się przygotowanymi posiłkami. Choć obyczaje są podobne, każdy obchodzi ten dzień na swój własny, niepowtarzalny sposób. Jedni mają na stole barszcz, a inni jedzą zupę grzybową. Z tej okazji prezentujemy nasz przepis. Wigilijna zupa grzybowa — klarowna, mocna, lecz jednocześnie lekka, ale i bardzo aromatyczna. Po zjedzeniu całego talerza nadal możesz sobie pozwolić na ryby, kapustę i pierogi!
Jak przygotować bulion?
Biorąc pod uwagę to, jak pyszna jest wigilijna zupa grzybowa, przepis na nią wcale nie jest skomplikowany! Jej przygotowanie rozpoczynamy od namoczenia suszonych grzybów. Najlepiej zrobić to w wieczór przed konkretnym dniem, w którym będziemy gotować danie. Wystarczy je opłukać, zalać wodą i odłożyć w bezpieczne miejsce. Następnego dnia, kiedy przystępujemy już do wykonywania właściwych kroków z przepisu, zaczynamy od obrania warzyw. Marchew, pietruszka i seler muszą zostać pokrojone na drobniejsze części. Następnie przychodzi pora na tradycyjne opalenie cebuli i ząbków czosnku nad palnikiem. Nadaje to zupie niezwykłego aromatu i smaku. Wszystkie warzywa wrzucamy do garnka i zalewamy wodą, dorzucamy liście laurowe oraz ziele angielskie i gotujemy minimum godzinę.
Wigilijna zupa grzybowa - przepis
Do przecedzonego bulionu wlewamy namoczone grzyby wraz z wodą, jaka była użyta do ich przygotowania. Dalej gotujemy zupę, a na koniec odławiamy dary lasu i kroimy je na mniejsze części. Wrzucamy je z powrotem wraz z wyłowionymi wcześniej marchewkami i pietruszkami. Nie można zapomnieć o przyprawieniu dania solą i pieprzem do smaku. Pyszna zupa grzybowa z suszonych grzybów (wigilijna) najlepiej smakuje z uszkami lub makaronem. Danie, jakim jest zupa grzybowa wigilijna, to dla wielu osób ostoja polskości i element nieprzeminionej tradycji. Niektóre rodziny nie wyobrażają sobie świątecznej kolacji bez tej potrawy, dlatego odpowiedni przepis jest niezwykle istotny. Jesteśmy pewni, że nasza zupa zapewni Wam cudowne chwile przy stole bożonarodzeniowym, a jej smak zostanie w Waszej pamięci na długo. Smacznego!
Suszone grzyby to duży komfort przy gotowaniu, nie tylko w świąteczne dni. Można zrobić je samemu! Podpowiadamy, jak przygotować je krok po kroku:
Jak zbierać grzyby?
Grzybobranie, czyli jak czyścić grzyby
Jak suszyć grzyby?
Przyprawa grzybowa – jak ją zrobić?
Zobacz też, jak przygotować domową włoszczyznę – perfekcyjną do prawie każdej zupy!
Suszone grzyby dzień przed gotowaniem zupy (wystarczy wieczorem) dokładnie opłukać, zalać wodą i odstawić do namoczenia.
Marchewki, pietruszki i selera umyć, obrać i pokroić na mniejsze części. Pora dokładnie opłukać.
Cebulę oraz ząbki czosnku (w łupinach) opalić palnikiem.
Tak przygotowane warzywa umieścić w dużym garnku i zalać wodą – tak, aby pokryła ona wszystkie składniki. Dodać liście laurowe oraz ziele angielskie i gotować na średnim ogniu przez min. godzinę.
Gotowy bulion przecedzić. Odłożyć marchewki i pietruszki, które można później wkroić do zupy.
Do gotowego bulionu dodać namoczone grzyby wraz z wodą, w której się moczyły. Zupę gotować dalej na niewielkim ogniu przez ok. 45 minut.
Na koniec odłowić grzyby i pokroić je na mniejsze części. Dodać do zupy wraz z posiekanymi marchewkami i pietruszkami.
Całość doprawić solą i pieprzem do smaku.
Zupę można podawać z uszkami lub makaronem. Wigilijna zupa grzybowa będzie wówczas o wiele bardziej sycąca.