Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Tradycyjna zupa buraczkowa to kolejny klasyk kuchni polskiej. Młode buraczki można pokroić w kosteczkę lub talarki i ugotować bezpośrednio w zupie. Poza sezonem na młode warzywa, aby buraki zachowały swój kolor, warto ugotować je osobno i w łupinkach – potem wystarczy buraki obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach i dodać do zupy. Zupa buraczkowa rozgrzeje Was w chłodne, jesienne wieczory. Smacznego!
Buraczki myjemy, obieramy, kroimy w kostkę, wrzucamy na gotujący się wywar.
Marchewkę, pietruszkę i seler myjemy, obieramy, kroimy w kostkę, oddajemy do garnka z buraczkami.
Dodajemy do garnka z zupą pokrojone w kostkę ziemniaki, ząbki czosnku w łupinkach oraz świeże zioła i por związane nicią przeznaczoną do celów kulinarnych (zioła można też związać liściem pora).
Doprawiamy zupę solą, dodajemy listek laurowy, ziele angielskie. Gotujemy zupę do miękkości warzyw.
Wyciągamy z zupy zioła, ząbki czosnku, ziele angielskie i listek laurowy.
Ugotowaną zupę buraczkową zakwaszamy odrobiną kwasku cytrynowego, można też doprawić zupę cukrem, gdyby buraczki były mało słodkie.
Śmietanę hartujemy odrobiną gorącej zupy, dodajemy do garnka, mieszamy.
Zupę buraczkową podajemy posypaną świeżo posiekaną natką pietruszki.