Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Kiedy byłam mała, nie lubiłam zieleniny. Zapytajcie mojej mamy. Mama za każdym razem posypywała mi zupę koperkiem lub natką pietruszki. Ile się dało, tyle wyciągałam na brzeg talerza :). A o szczypiorku to już w ogóle nie mogło być mowy. A teraz wszystko to, co było dla mnie w dzieciństwie niejadalne, stało się więcej niż tylko jadalne. Nie wyobrażam sobie ogórkowej bez koperku albo rosołu bez zielonej pietruszki. A wiosną i latem na talerzach musi pojawić się zupa koperkowa z kluskami kładzionymi.
Kluski kładzione po raz pierwszy zrobiłam kilka lat temu, zupełnie przez przypadek, bo miały to być lane kluseczki. Ale ciasto wyszło mi tak gęste, że nie pozostało mi nic innego, jak zrobić z niego kluski kładzione, których wcześniej nigdy nie robiłam I okazało się, że to bardzo fajne kluseczki. Od tamtej pory często je robię, ale przez lata, próbując różnych przepisów, w końcu natrafiłam na ten, który stosuję do dziś, przygotowując ciasto na mleku.
Dziś dodałam do mojej zupy koperkowej skórkę otartą z połówki cytryny, zamiast skórki, można dodać łyżeczkę wyciśniętego z cytryny soku lub zupełnie cytrynę w przepisie pominąć.
Smacznego!
Zaczynam od przygotowania zupy - koperek dokładnie myję, osuszam, odrywam grubsze gałązki i łodyżki, siekam je ma mniejsze kawałki i podduszam chwilę na maśle w garnku.
W tym czasie siekam pozostały koperek, dodaję do garnka, dodaję bulion, dodaję skórkę otartą z połówki cytryny, gotuję 5 minut, miksuję około minuty.
Surowe żółtko rozprowadzam ze śmietaną, łączę z zupą, doprawiam solą i pieprzem.
Teraz czas na kluski. Wszystkie składniki miksuję na jednolitą masę. Ciasto powinno mieć gęstą konsystencję, jak bardzo gęsta śmietana – jeśli jest za rzadkie dodaję nieco mąki i ponownie miksuję na gładką masę. Odstawiam na chwilę, żeby ciasto odpoczęło.
W tym czasie w garnku zagotowuję wodę, solę.
Na wrzątek kładę łyżką zanurzoną wcześniej we wrzątku małe kluseczki – ciasto powinno zajmować ok. ¼ powierzchni łyżki, ale mogą być też mniejsze lub większe kluseczki.
Gotuję kluski 2 minuty od wypłynięcia na powierzchnię, odcedzam, podaję z zupą koperkową.