Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
W zupach znajdziemy różnorodne cenne składniki, jak witaminy, tłuszcze i węglowodany złożone. Te wszystkie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszystkie elementy zupy komponują się w kompleksową całość, która stanowi pyszne i łatwo przyswajalne danie. Poza tym zupy mogą być niezwykle różnorodne i smaczne. Istnieją ich setki rodzajów, warto również zwrócić uwagę na rozgrzewające zupy krem.
Krem z pora - historia
Istnienie zupy krem zawdzięczamy kuchni francuskiej. To nad Sekwaną podawano je najprawdopodobniej pierwszy raz w kulinarnej historii świata. Początkowo była nazywana purée, nazwa ta jednak dzisiaj kojarzy nam się z ubitymi ziemniakami, nie zupą. Być może wynika to z faktu, iż pierwsze zupy-kremy były niezwykle gęste. Kucharze pozbawieni nowoczesnych blenderów, skazani byli na ręczne ucieranie warzyw, dodatkowo zupy były zagęszczane - śmietaną, żółtkami, zasmażką lub po prostu mąką. W dawniejszych czasach proces przygotowania zupy krem był wyjątkowo czasochłonny, dlatego nie zyskały one popularności w szybkim tempie. Dopiero wprowadzenie blenderów i innych akcesoriów do użytku codziennego sprawiło, że zupy-kremy stały się bardziej powszechne. Dzisiaj zupa krem to danie, które stale gości w domach czy menu restauracji.
Zupa krem z pora
Jednym z rodzajów zupy krem jest zupa krem z pora. To świetna propozycja na zimniejsze dni. Dodatkowo przyrządzimy ją w naprawdę krótkim czasie. Cały proces zaczynamy od przygotowania poszczególnych składników. Por obieramy z zewnętrznych liści, kroimy wzdłuż i dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Następnie kroimy cienko. Podobnie postępujemy z cebulą, oba warzywa podsmażamy na maśle. Tę czynność wykonujemy na małym ogniu, by wydobyć z nich cały aromat smak. Cebulę i por zalewamy bulionem, możemy przygotować go sami lub skorzystać z propozycji przygotowanej przez WINIARY - bulionu warzywnego w słoiku. Zupę przyprawiamy i blendujemy. Kolejny krok to dodanie serka topionego i ponowne zmiksowanie wszystkich składników.
Zupa krem z pora z serkiem topionym idealnie komponuje się z grzankami lub groszkiem ptysiowym. Grzanki przygotowuje się w prosty sposób, pokrojony czerstwy chleb lub bułkę rumienimy na rozgrzanym maśle, oliwie lub całkowicie suchej patelni. Do pieczywa pod koniec można dodać czosnek przeciśnięty przez praskę lub ulubione przyprawy. Zupa krem z pora i serka topionego powinna być podawana w głębokich talerzach lub miskach. Naczynie można ozdobić - kładąc na wierzch świeże listki ziół lub kawałeczki surowego pora. I to wszystko - pyszny, prosty i aksamitny krem z pora gotowy. Smacznego!
Pory umyj, osusz i pokrój w krążki. Około łyżkę cienkich krążków pora pozostaw do dekoracji.
Cebulę posiekaj i zeszklij na maśle w większym garnku. Dodaj posiekanego pora i podsmaż przez ok. 5 minut, często mieszając.
Całość zalej wodą (cały por powinien być przykryty), dodaj łyżkę bulionu WINIARY, gotuj przez ok. kwadrans na wolnym ogniu, aż por będzie miękki.
Dodaj serek topiony (dwa kawałki) i gotuj jeszcze kilka minut, energicznie mieszając do rozpuszczenia serka.
Całość zmiksuj na gładką zupę, przypraw do smaku. Rozlej do talerzy i udekoruj pozostawionym porem.