Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Zupa śledziowa z ziemniakami to bardzo oryginalna propozycja zupy. Przepis ten nie jest tak popularny jak na tradycyjne zupy tj. rosół i pomidorowa, ale są osoby, które znają go doskonale. Część z tych osób bardzo dobrze wspomina ten specjał z okresu dzieciństwa. Niezależnie od tego, warto wypróbować przepisu od WINIARY. Jest prosty i szybki do wykonania, a jego główną zaletą są niesamowite walory smakowe. Połączenie tak znanych ryb jak śledzie z ziemniakami jest bardziej znane z sałatek, dlatego taka zupa będzie oryginalną propozycją i pójściem o krok dalej w eksperymentach kulinarnych. To z pewnością obowiązkowa propozycja dla fanów śledzi, ponieważ smak tej ryby jest dominujący w tej zupie. Ucieszy ona również miłośników zup, którzy szukają nowej i oryginalnej propozycji w swoim menu, a naprawdę warto wzbogacić ją o tak unikalny smak!
Zupa śledziowa ze śmietaną
Śledzie są uwielbianym rarytasem w polskich domach, a najczęściej łączy się je właśnie z ziemniakami i śmietaną w kultowej sałatce śledziowej. Bazą tej zupy są kefir i gęsta śmietana, co kojarzy się ze smakiem słynnej sałatki śledziowej. Odmianą jest jednak sposób jej podawania, ponieważ chłodna baza doskonale będzie się komponowała z gorącymi ziemniakami. Takie połączenie na pewno wpłynie również pozytywnie na wydobycie głębi smaku. Zupa śledziowa ze śmietaną stanie się prawdziwym hitem kulinarnym w każdym domu! Można ją serwować na wiele okazji, a większość osób doceni z pewnością jej szybki czas przygotowania, ponieważ wystarczy zaledwie 30 minut, aby przygotować tę zupę! Taka potrawa jest doskonałą i bardziej pożywną dla sałatki, dlatego warto, aby w menu zagościła zupa śledziowa. Przepis jest naprawdę prosty do odtworzenia w każdej kuchni. Bazuje na prostych składnikach, jednak pomimo tego zachwyca bogactwem smaków!
Zupa śledziowa - przepis na co dzień i od święta Przepis na zupę śledziową może być zarówno częścią codziennego menu, jak i propozycji serwowanych na wyjątkowe okazje i święta. Szczególnie nawiązując do tej ostatniej opcji, jest często określany jako zupa śledziowa wigilijna. Nic dziwnego, ponieważ ryby, a w tym śledzie są stałym elementem wigilijnego menu w niemalże każdym polskim domu! Taka wersja potrawy jest również doskonałą propozycją dania głównego nie tylko w wigilijny wieczór, ale może być serwowana w trakcie różnego rodzaju okoliczności. Warto rozważyć taki akcent smakowy wszędzie tam, gdzie cenione są różnego rodzaju propozycje rybne i eksperymenty kulinarne, a także głębia smaku.
Ziemniaki podawane osobno sprawdzą się nie tylko przy zupie śledziowej. A jeśli masz ochotę na inny dodatek? Sprawdź nasze przepisy na pierożki, pulpety, chipsy i wiele innych pyszności do zupy!
Gryczane muffiny z kiszoną kapustą i grzybami
Przepis na krokiety z kapustą i grzybami
Klopsiki z jajkiem do żurku i barszczu białego
Pieczone pierożki do barszczu
Focaccia – pyszny dodatek do kremowych zup
Domowe paluszki grissini
Bułeczki z farszem z kaszy gryczanej do barszczu czerwonego
Jajka w koszulkach przygotowane w piekarniku
Śledzie dokładnie myjemy, zalewamy na kilka godzin wodą, później wylewamy wodę, a śledzie kroimy w mniejsze kawałki.
Ziele angielskie, pieprz i liście laurowe przekładamy do garnka, zalewamy 0,5 l wody, gotujemy na małym ogniu ok. 5 minut, odstawiamy do wystygnięcia. Przecedzamy.
Cebulę kroimy w ćwiartki, a następnie w paski.
Chłodny wywar łączymy z kefirem i śmietaną, dodajemy śledzie, cebulę, doprawiamy sokiem z cytryny, solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem.
Zupę odstawiamy do przegryzienia smaków minimum na godzinę. Podajemy z gorącymi ziemniakami (najlepiej podać je na osobnym talerzu), posypujemy zieleniną.
Jolik