Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Zupa szczawiowa to dla mnie esencja wiosny na talerzu. Jest orzeźwiająca, ma wyrazisty, kwaskowy smak, a co najważniejsze jest całkiem prosta w wykonaniu. Przygotowałem ją ze świeżego szczawiu na bazie wywaru mięsno-warzywnego i zabieliłem śmietaną.
Niezbędnym dodatkiem tradycyjnej zupy szczawiowej jest jajko ugotowane na twardo, jednak tym razem proponuję zastąpić je plasterkami wędzonego łososia i gałązkami świeżego koperku. To naprawdę pyszne połączenie, zapewniające klasycznej zupie szczawiowej nowe oblicze.
Łosoś to świetny dodatek do wielu dań, sprawdź więc też inne nasze przepisy na zupy z łososiem:
Wyjątkowy krem z brokułów z parmezanem, łososiem i grzankami czosnkowymi
Zupa cytrynowa z wędzonym łososiem
Przy okazji przeczytajcie też jak wybrać świeżą rybę i jak ją przechowywać, żeby była długo świeża
Mięso umieść w garnku i zalej ok. 2 l zimnej wody. Dodaj przyprawy – ziele angielskie, pieprz w ziarnach, liść laurowy i gotuj od momentu zawrzenia na średnim ogniu przez około 20 minut – podczas gotowania zbierz szumowiny łyżką cedzakową lub sitkiem.
Warzywa obierz, umyj, dodaj do wywaru i gotuj do miękkości. Gotowy wywar przecedź.
Liście szczawiu dokładnie umyj, odsącz i posiekaj (pozbaw je twardych szypułek). Na patelni rozgrzej masło, podsmaż szczaw kilka minut (podczas smażenia mocno się skurczy) i dodaj i do gotującego się wywaru.
Sprawdź smak, jeśli zupa jest mało kwaśna, dodaj trochę posiekanych ogonków szczawiu – zupa powinna mieć wyrazisty smak.
Czosnek posiekaj nożem lub przeciśnij przez praskę, a potem dodaj do zupy. Szczawiową dopraw solą i pieprzem do smaku.
Na sam koniec, już po zdjęciu garnka z ognia, dodaj śmietanę. Pamiętaj o tym, że trzeba ją koniecznie zahartować kilkoma łyżkami gorącej zupy, a dopiero potem wlewać do garnka.
Szczawiową podawaj z plasterkami wędzonego łososia i świeżym koperkiem.