Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Dolny Śląsk słynie ze szparagów. W drodze do miasta mijam pola przykryte folią, wkrótce wyrosną pod nią piękne dolnośląskie szparagi, duma regionu. Na razie jednak sięgam po te holenderskie. Na nasze krajowe jeszcze za wcześnie, a wiosna obudziła we mnie apetyt na zupę szparagową.
Moja zupa szparagowa została przygotowana ze szparagów zielonych, wolę je od białych, moim zdaniem mają ciekawszy smak, a i nie trzeba ich obierać, co też niewątpliwie jest cenną zaletą. Wystarczy oderwać zdrewniałe końce (przełamując każdego szparaga z osobna – sam się ułamie w odpowiednim miejscu), umyć łodygi, pokroić i wrzucić do garnka (poza czubkami, które gotują się błyskawicznie – w osobnym rondelku).
Tym razem zupa z przyjemnym koperkowym aromatem – dzięki sporej ilości koperku, dodanego podczas gotowania i oczywiście wykorzystanego także do dekoracji zupy na talerzach.
Zupa szparagowa może być podana także w postaci kremu – wystarczy po ugotowaniu zblendować ją na krem. Główki szparagów dodajemy wówczas do zupy na talerzach, choć oczywiście możemy je zblendować, jeśli chcemy mieć na przykład zupę w wersji „do picia w drodze”.
Smacznego! I koniecznie, jeśli tylko będziecie mieli okazję, przygotujcie tę zupę z dolnośląskich szparagów.
Z podanej ilości składników przygotujecie 4 porcje zupy.
Koperek zawitał także w tych zachwycających zupach!
Pietruszkę i seler ścieramy na tarce, podduszamy na oliwie, pod koniec dodajemy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku i połowę posiekanego koperku.
Podlewamy podduszone warzywa wywarem, zagotowujemy, dodajemy obrane i pokrojone w kosteczkę ziemniaki. Lekko solimy, gotujemy 10 minut. W tym czasie szparagi myjemy, odłamujemy zdrewniałe końce, odcinamy czubki i odkładamy je. Łodygi szparagów kroimy w kostkę, dodajemy do zupy, gotujemy 8 minut.
W rondelku zagotowujemy niedużą ilość wody (0,5 l) ze szczyptą cukru, na wrzątek wrzucamy czubki szparagów, gotujemy minutę, odcedzamy i dodajemy do garnka z zupą, dodajemy pozostałą część koperku.
Zupę zabielamy śmietaną.