Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Żurek staropolski to jedno z tych dań, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. W sposób masowy pojawia się on na polskich stołach - nie tylko w okresie świątecznym, ale także w formie codziennego obiadu. Można śmiało powiedzieć, że zupa ta zagościła w naszym kraju do tego stopnia, że stała się ona potrawą narodową. Faktycznie, żurek staropolski - jak sama nazwa wskazuje - wywodzi się z kuchni staropolskiej, która dominowała w południowych regionach Polski. Jednocześnie trzeba zauważyć, że staropolski żurek to także wyjątkowo popularne danie w Republice Czeskiej, a w szczególności w kraju Morawskim. Tam również dominowała odmiana kuchni staropolskiej, a klasyczna wersja żurku jest naszym południowym sąsiadom bardzo bliska.
Przepis na żurek staropolski - przygotujesz go w kilka chwil
Przepis na żurek staropolski wcale nie jest tak trudny i skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy odrobina cierpliwości, biała kiełbaska, boczek, ulubione przyprawy i śmietanka do zagęszczenia zupy. Nie musimy męczyć się z zakwasem chlebowym, gdyż obecnie w sprzedaży dostępny jest gotowy koncentrat lub proszek. To właśnie z jego pomocą wykreujemy smakowity żurek staropolski, który musimy jedynie doprawić i nieco urozmaicić, by dopasował się on do naszych preferencji.
Żurek staropolski - danie, które sprawdzi się zawsze
Żurek staropolski - przepis jest na tyle prosty, że przygotowanie zajmie nam jedynie kilka chwil. To z kolei warunkuje fakt, że to smakowite danie będzie idealne na dosłownie każdą okazję. Bez najmniejszych problemów możemy przygotować żurek staropolski w formie codziennego obiadu, ale także w formie dania na wyjątkowe okazje. Może on stanowić podstawę menu weselnego, a także uroczystej kolacji firmowej. Jest to zupa, która zasługuje nie tylko na miano smakowitej, ale także na miano wyjątkowo uniwersalnej.
Żurek staropolski - przepis, który można dowolnie zinterpretować
Żurek staropolski to danie kompletne, aczkolwiek standardowy przepis możemy nieco modyfikować. Jeśli zależ nam na wersji bezmięsnej, wówczas boczek i białą kiełbasę możemy zastąpić jajkiem i ziemniakami. Możemy także zaserwować ziemniaczane puree ze skwarkami na osobnym talerzu - w formie prostego dodatku. Żurek staropolski będzie także wybornie smakował w towarzystwie chrupiącego, świeżego pieczywa. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z tradycją, powinniśmy tą zupę doprawić dużą ilością aromatycznego, suszonego majeranku.
Barszcz przygotuj wg przepisu na opakowaniu.
Dodaj kwas z ogórków, zagotuj, a następnie śmietanę.
Kiełbasę i boczek pokrój, podsmaż z czosnkiem i dodaj do zupy.
Dopraw pieprzem i majerankiem.
Barszcz możesz zagęścić łyżeczką mąki.
Mariola