Smukłe grusze zaczęto uprawiać już ponad 3000 lat temu. Doceniano ich słodkie i bardzo soczyste owoce, doskonale smakujące zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. W obecnych czasach istnieje wiele odmian, a gruszki różnią się miedzy sobą nie tylko pod względem rozmiarów, koloru czy smaku, lecz także zastosowaniem w kuchni. Niektóre świetnie nadają się do pieczenia, z innych przygotujemy fantastyczne przetwory, są i gatunki wprost stworzone do przyrządzenia kremowych musów czy aromatycznych deserów. Które rodzaje gruszek warto poznać, by odpowiednio wykorzystać ich największe walory?
Gruszka Faworytka potocznie nazywana jest Klapsą i uznawana jest za jedną z najsmaczniejszych odmian rosnących w polskich sadach. Wyhodował ją w połowie XIX wieku amerykański farmer T. Clapp, którego pasją było tworzenie nowych krzyżówek grusz. Owoce te są tak smaczne, że rozsławiona na całym świecie Faworytka doczekała się nawet swojego pomnika w bostońskim Dorchester, gdzie została stworzona. Klapsy należą do najsmaczniejszych odmian deserowych i najlepiej smakują na surowo. Ich miąższ jest kremowy, słodki, bardzo soczysty. Owoce wyróżniają się dość sporymi rozmiarami oraz jasnozieloną skórką z rdzawym nalotem.
Wyhodowana w XIX-wiecznej Anglii Konferencja należy obecnie do jednych z najpopularniejszych odmian grusz uprawianych w Europie. Owoce dojrzewają dość późno, bo pod koniec września, i wyróżniają się matową, zielonkawą skórką, nieraz z delikatnym rumieńcem. Gruszki Konferencja mają soczysty, aromatyczny i nieco twardawy miąższ, dlatego doskonale nadają się do wypieków i przetworów, np. kompotów. W odpowiedniej temperaturze dojrzałe, świeże gruszki dają się przechowywać nawet do pół roku.
Średniej wielkości owoce tej odmiany dojrzewają już w lecie. Gruszki Williamsa charakteryzują się delikatną, złocistą skórką, okrywającą bardzo aromatyczny i lekko winny miąższ. Owoce nie są niestety zbyt trwałe i nie nadają się do dłuższego przechowywania, dlatego warto się nimi cieszyć zaraz po zerwaniu z drzewa, bo wtedy smakują najlepiej. Soczyste gruszki świetnie nadają się także na przetwory, do suszenia i jako składnik orzeźwiających napojów.
Jej wyjątkowy smak został uhonorowany tytułem Najlepszej Gruszki Świata już w drugiej połowie XIX wieku. Powstała we Francji odmiana szybko podbiła niemal cały świat, a to za sprawą kształtnych owoców wyróżniających się miękkim, soczystym i intensywnie pachnącym miąższem. Podobnie jak Klapsa, tak i Komisówka najlepiej smakuje w postaci surowej, przyrządza się z niej także doskonałe dżemy i przetwory owocowe, zwłaszcza marynaty.
Owoce Lukasówki dojrzewają bardzo późno, bo nawet do połowy października, przez co należą do odmian zimowych. Jajowate w kształcie gruszki pokryte są złocistą skórką z czerwonym rumieńcem, a bladożółty miąższ ma słodko-winny smak. Można z nich przygotować doskonałe desery, wypieki i przetwory. Lekko kwaskowate owoce są również świetnym dodatkiem do mięs, sałatek oraz domowych wypieków.