Odpowiednio przygotowane mięso powinno być przede wszystkim kruche, soczyste i smaczne. Żeby jednak tak się stało, należy w swojej kuchni kierować się kilkoma zasadami oraz wykorzystywać sprawdzone przepisy. Co zrobić, żeby mięso wieprzowe było miękkie? Sposobów przyrządzania mięsa jest wiele. Wykorzystuje się bowiem duszenie, smażenie, pieczenie oraz grillowanie. A jaki jest sekret idealnego mięsa?
Smaczne mięso przygotować można na różne sposoby. Jedną z najpopularniejszych metod jest smażenie. Uzyskanie satysfakcjonującego efektu nie jest tu jednak tak oczywiste. Podczas procesu smażenia liczy się bowiem wiele czynników, takich jak ilość zastosowanego oleju, czas smażenia lub fakt, czy cały proces będzie odbywał się pod przykryciem, czy też bez.
Na co w takim razie zawsze należy zwrócić uwagę? Patelnia musi być odpowiednio mocno rozgrzana. Tylko w takiej sytuacji można w kilka chwil zamknąć strukturę mięsa, jednocześnie zachowując jego soczystość. Zaleca się również stosowanie małego lub średniego ognia, przez co w lepszy sposób można kontrolować moment odwrócenia miejsca i zapobiegać jego przesuszeniu. Patelnia musi również charakteryzować się odpowiednią jakością, a także posiadać powłokę zapobiegającą przywieraniu.
Sporym powodzeniem cieszy się również soczyste mięso z piekarnika. Jeśli to właśnie takie urządzenie ma zostać wykorzystane do przygotowania dania, najlepiej ustawić zakres temperatury w przedziale od 150 do 180 stopni Celsjusza. Przed umieszczeniem mięsa w piekarniku warto je kilka godzin wcześniej zamarynować, dzięki czemu nabierze ono większej kruchości. Do marynaty można, oprócz aromatycznych przypraw, wykorzystywać także alkohol. Ważne jest również to, by wszystkie składniki cechowały się wysoką jakością.
Jak dusić mięso, żeby było miękkie? Warto wykorzystać sprawdzone receptury, dzięki którym danie zawsze będzie cechowało się niesamowitymi walorami smakowymi oraz odpowiednią miękkością. Dobrym sposobem okazuje się między innymi zanurzenie mięsa na cały dzień w jogurcie, maślance lub zsiadłym mleku. Do zmiękczania mięsa doskonale sprawdza się również owoc kiwi. Zastosować można jego sok lub też obłożyć mięso plasterkami tego owocu. Podobne właściwości posiada owoc papai. W przypadku chudego mięsa, podczas procesu pieczenia wymagane jest zastosowanie dodatku tłuszczu. Może nim być na przykład kawałek masła położony na powierzchni mięsa lub też wykorzystanie plastrów słoniny. Po zakończeniu pieczenia najlepiej pozostawić mięso na około kwadrans, by mogło ono odpocząć. Zyskuje się wówczas pewność, że soki we właściwy sposób rozejdą się po mięsie, natomiast nadmiar tłuszczu spłynie z jego powierzchni.
Mięso należy wyjmować z lodówki co najmniej 30 minut przed planowanym rozpoczęciem pieczenia. Jeśli osiągnie ono temperaturę pokojową, będzie można uniknąć znacznej różnicy temperatur po kontakcie z rozgrzaną patelnią. Mięso można także osuszyć, za pomocą oklepywania jego powierzchni papierowym ręcznikiem.
Miękkie mięso w gulaszu to prawdziwy rarytas dla każdego smakosza. Kuchnia jest miejscem eksperymentów, dlatego zdobywanie większego doświadczenia pomoże w uzyskiwaniu coraz lepszych rezultatów. Mięso jest istotnym elementem naszej codziennej diety. Warto zatem zwracać uwagę na właściwe sposoby jego przyrządzania. Dzięki temu podczas obróbki termicznej zachowa ono swoje cenne składniki i wspaniały smak.