Orzechy włoskie wyróżniają się charakterystycznym smakiem i dlatego są doskonałym składnikiem wielu potraw, farszów czy wypieków. Można z nich nawet przygotować znakomitą zupę, w której uciera się orzechy z czosnkiem i oliwą tak długo, aż powstanie niemal biała masa. Powstały krem wystarczy rozcieńczyć przegotowaną wodą, przyprawić do smaku i podawać z dodatkiem drobno siekanej natki lub z chrupiącymi chipsami z boczku.
Posiekane orzechy są również doskonałym dodatkiem do kremów warzywnych. Idealnie pasują do zupy z bakłażana z cukiniowym pappardelle, pełnej grubo krojonych jarzyn i aromatycznych przypraw. Warto je także dodać do wykwintnego kremu z selera z dodatkiem maleńkich grzaneczek albo pełnego wyrazistych smaków kremu z zielonych szparagów z grillowanym serem kozim, który mile zaskoczy domowników nie tylko niezwykłym aromatem, lecz także intensywnie zielonym kolorem.
Występujące naturalnie w Polsce orzechy laskowe są uwielbiane nie tylko jako przekąska, lecz także stanowią ważny składnik wielu tradycyjnych potraw. Nieraz używano ich jako farsz do mięs podawanych na królewskich czy szlacheckich stołach. Również w obecnych czasach, zwłaszcza na świąteczny obiad, warto przygotować pyszną pierś indyka nadziewaną orzechami i rozmarynem. Subtelny smak otulonej szynką parmeńską rolady doskonale podkreśla farsz, w którym oprócz orzechów dominuje wędzony boczek.
W potrawach azjatyckich często można znaleźć orzechy nerkowca, które są dość miękkie i charakteryzują się łagodnym, słodkawym smakiem. Jeśli mamy je pod ręką, możemy przygotować pysznego kurczaka smażonego z wiórkami i mlekiem kokosowym, którego egzotyczny smak warto podkreślić świeżym imbirem i natką kolendry. Powstały podczas smażenia sos idealnie komponuje się z białym ryżem lub makaronem ugotowanym al dente.
W wielu przepisach na sałatki jednym z ważniejszych składników są grubo siekane orzechy, które nadają jej chrupkości i podkreślają smak innych składników. Często są one łączone z serami pleśniowymi, owocami, selerem naciowym albo mieszanką sałat. Pysznym przykładem jest sałatka z rukoli z winogronami i młodymi listkami buraka czerwonego, w której słodycz zielonych winogron świetnie współgra z pikantnym serem i lekką goryczką orzechów włoskich. Drobno zmielone orzechy wchodzą także w skład sałatki z truskawkami i szparagami, skropionej wyśmienitym dressingiem z oliwy, soku cytrynowego i przypraw.
Orzechowiec to wypiek, który każdy wielbiciel orzechów włoskich na pewno doskonale zna. Miodowe ciasto przełożone leciutką masą budyniową o smaku wanilii i oblane gęstą polewą z miodu oraz siekanych orzechów to niekwestionowany hit wielu rodzinnych uroczystości. Pozbawione twardych skorupek wnętrza często wchodzą także w skład bakalii dodawanych do różnorodnych ciast. Świetnym pomysłem na szybki i smaczny deser jest placek z orzechami, jabłkami i rodzynkami, którego przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy wszystkie składniki ciasta i dodatków dobrze ze sobą wymieszać, przelać do blachy i piec w piekarniku, aż będzie rumiane. Pachnące jabłkami ciasto doskonale pasuje do kubka gorącej herbaty lub ulubionej kawy.