Wśród ponad 20 gatunków dyń większość ma szerokie zastosowanie w kuchni. Duże, kształtne owoce (jagody) wyróżniają się bowiem jędrnym miąższem i łagodnym smakiem, dzięki czemu przyrządza się z nich zarówno wytrawne dania, jak i słodkie wypieki. Żółty lub pomarańczowy kolor dyni nadaje potrawom żywych barw, dlatego też pokrojony w kostkę czy paski miąższ jest częstym dodatkiem do zup, gulaszy oraz marynat.
Z dyni warto przyrządzić pyszny krem, który dzięki dodatkowi świeżego imbiru doskonale rozgrzewa nawet w najbardziej zimne dni. W łagodniejszej wersji aksamitnie kremową zupę można przyrządzić z dodatkiem boczku, świeżego szczypiorku i upieczonych na maśle grzanek. Wielbiciele potraw z pomarańczowego warzywa na pewno rozsmakują się w kolorowym leczo z cukinią i kiełbasą albo aromatycznym curry z dyni, batatów i ciecierzycy.
Łagodny miąższ jest świetnym składnikiem słodkich wypieków i deserów, nadając ciastom wyrazistego, żywego koloru. Dynia doskonale łączy się z kwaskowatymi jabłkami, dlatego też warto na deser przygotować pachnącą jesienią szarlotkę na cienkiej warstwie cudownie chrupiącego ciasta.
Pochodząca ze słonecznego Czarnego Lądu oberżyna to warzywo uprawiane obecnie niemal na całym świecie. W kuchni indyjskiej i afrykańskiej stanowi podstawowy składnik wielu różnorodnych dań, zyskujących coraz większą popularność również na innych kontynentach. To właśnie z dojrzałych oberżyn powstaje baba ghanoush – popularny w kuchni arabskiej dip spożywany z pitą oraz grillowanymi mięsami.
Bakłażany doskonale znoszą duszenie, pieczenie i grillowanie, nadając potrawom nieco egzotycznego smaku. Z plastrów oberżyny można przyrządzić roladki nadziewane kaszą pęczak lub mielonym mięsem w pełnym przypraw sosie pomidorowym.
Bakłażan na miękką i jadalną skórkę, dlatego też po rozcięciu wzdłuż i usunięciu miąższu warto go nadziać farszem warzywnym bądź mięsnym, przykryć tartym serem i zapiec w naczyniu żaroodpornym. Grube plastry świeżego warzywa po panierowaniu w jajku i bułce tartej mogą być smażone w oleju dokładnie tak samo jak klasyczne schabowe. Powstałe placuszki są doskonałą potrawą solo albo dodatkiem do grillowanych czy pieczonych mięs.
Słodkie, bardzo aromatyczne owoce gruszy mają rzesze zwolenników zarówno wśród dorosłych, jak i małych łakomczuchów. Soczysty, aromatyczny miąższ nie ma sobie równych, a delikatny smak sprawia, że gruszki są chętnie wykorzystywane w wielu kuchniach świata.
Murzynek lub tarta z karmelizowanymi gruszkami to proste w wykonaniu ciasta, które w kilka chwil mogą stać się prawdziwym hitem rodzinnego spotkania. Elegancki deser z gruszkami zachwyca subtelnym smakiem i kremową konsystencją. Gruszki doskonale łączą się także z gorzkim kakao, dlatego wypieki czy desery na bazie tych owoców warto oprószyć odrobiną startej czekolady.
Aby wyśmienity aromat i smak słodkich gruszek zachować na dłużej, z dojrzałych owoców można przygotować pyszne kompoty, które po zapasteryzowaniu mogą leżeć na półce w spiżarni do następnego sezonu gruszkowego. Szklanka pysznego napoju gruszkowego wypita w środku zimy ma zdolność poprawiania humoru nawet w najbardziej deszczowe i ponure popołudnie.