Żurawina to wieloletnia, zimozielona krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych. Jej płożące się pędy mają nawet do 1,5m długości, a niewielkie, kremowe kwiaty swoim kształtem przypominają pochyloną głowę żurawia. Drobne czerwone owoce są dość twarde i bardzo kwaśne. W naszym klimacie są zbierane mniej więcej od września do początku listopada albo po pierwszych przymrozkach.
Uprawa żurawiny w przydomowym ogródku nie jest skomplikowana. Roślinki wymagają jednak bardzo kwaśnego podłoża i słonecznego stanowiska, ponieważ, gdy będą posadzone w cieniu, owoce nawet w pełni dojrzałe mogą nie nabrać karminowego koloru. Żurawina ma słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego też warto zadbać o to, by jej ziemia była stale wilgotna. Z powodzeniem można ją sadzić nawet na terenach podmokłych. Decydując się na uprawę żurawiny, warto wiedzieć, że wprawdzie jest to roślina zimozielona, lecz jej liście opadają mniej więcej co trzy lata, co jest efektem naturalnego cyklu życiowego.
Owoce żurawiny są dość trwałe. Po zebraniu mogą leżeć w lodówce do dwóch miesięcy, a włożone do wody i przechowywane w chłodnej spiżarni przetrwają nawet trzykrotnie dłużej. Doskonale znoszą także trzymanie w ujemnych temperaturach, dlatego też po umyciu i wysuszeniu można je przełożyć do plastikowych pojemników lub woreczków i zamrozić.
Świeżą żurawinę można na bieżąco wykorzystywać do dań mięsnych (zwłaszcza z piekarnika) oraz jako główny składnik kwaśnych sosów. Warto jednak pamiętać, by przed użyciem je przemrozić lub zebrać z krzaczków dopiero po pierwszych przymrozkach, ponieważ wtedy tracą charakterystyczną goryczkę, mogącą niekorzystnie zmieniać smak potrawy. Zarówno ze świeżych, jak i mrożonych jagód warto przygotować wyśmienity sos cumberland, idealnie podkreślający smak dań z dziczyzny, bazującego na porzeczkach, pomarańczy oraz czerwonym winie.
Suszona lub liofilizowana żurawina nie tylko zachowuje swój smak i kolor, lecz także wszystkie cenne składniki, mające dobroczynny wpływ na nasz organizm. O ile proces liofilizacji musi się odbywać w ściśle kontrolowanych warunkach, o tyle suszyć owoce możemy sami. Wystarczy umyte i wytarte jagody najpierw zamrozić przez około 3 godziny, a następnie równomiernie wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i suszyć w piekarniku w 40-50°C przy uchylonych drzwiczkach.
Suszona żurawina jest wszechstronnym dodatkiem do wielu dań. Często dosypuje się ją do naczynia żaroodpornego, w którym pieczona jest kaczka. Owoce te świetnie również komponują się z innymi mięsami takimi jak kurczak, śledź czy wieprzowina. Kwaskowate kuleczki są wyśmienitym dodatkiem do porannego muesli albo owsianki z owocami i orzechami, a dodane do pasztetu domowej roboty zamieniają pospolite danie w prawdziwy rarytas. Przygotowując w domu chleb na zakwasie, warto dorzucić przed pieczeniem do ciasta garść suszonej żurawiny, która sprawi, że pieczywo nabierze wyjątkowego smaku i dłużej zachowa świeżość.