Czy słyszeliście kiedyś o daniu, jakim jest zupa moczka? To danie pochodzące z Dolnego Śląska, którego ze świecą szukać w innych regionach Polski. Jest ona podawana na deser, gdyż to zupa piernikowa! Tak, dobrze słyszeliście. Niektórzy nazywają ją nawet piernikiem w płynie. Przygotowanie tej potrawy ucieszy nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Zapraszamy do gotowania!
Co to zupa moczka?
Moczka to zupa, którą tradycyjnie gotuje się na Śląsku w czasie Bożego Narodzenia. Jest to unikalna potrawa, której smak zmienia się w zależności od użytych składników- kompotu i innych dodatków. Często konsystencją przypomina budyń i jest niezwykle sycąca, jednak jej słodko-kwaśny smak nie powoduje, że po kilku łyżkach mamy dość. Tego niesamowitego dania musi spróbować każdy przynajmniej raz w życiu.
Moczka – przepis
Istotą wspaniałości śląskiej zupy są przyprawy i aromaty. Przygotowanie potrawy zaczynamy od zmiksowania pierniczków i zagotowania kompotu bez owoców. Potem kroimy migdały, orzechy laskowe i włoskie, suszone śliwki oraz morele. Do zagotowanego kompotu wrzucamy pokrojone dodatki. Następnie zajmujemy się pierniczkami i mieszamy je z zimnym piwem w osobnej misce. Wlewamy to do kompotu razem z sokiem z cytryny i łyżką cukru. Wtedy dzieje się cała magia- wsypujemy aromatyczny cynamon, mielone goździki, a piękny zapach roznosi się po całym domu. Przez kilkanaście minut zupa zgęstnieje i będzie gotowa do podania. Nie zapomnijmy jej udekorować płatkami migdałowymi, kiedy będzie już w miseczkach!
Zamienniki w przepisie i dobre rady
W oryginalnym przepisie na danie, jakim jest zupa z piernika, pojawiają się figi. Jak widać, my zamieniliśmy je na morele, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystko zostawić tak, jak w pierwotnej wersji. Niektórzy nie wlewają piwa do zupy, gdyż jest to składnik kontrowersyjny. Oczywiście można go pominąć, jednak dzięki niemu potrawa nabiera charakterystycznego smaku i jeszcze większego aromatu. Są osoby, które do garnka wrzucają tabliczkę ciemnej czekolady. Sprawia to, że danie nabiera gęstości i pięknego koloru. Nasza moczka - przepis wymienia kompot, jednak jaki dokładnie smak musisz wybrać? Nie ma to zbyt dużego znaczenia - może być agrestowy, śliwkowy czy truskawkowy.
Mamy nadzieję, że nasz przepis na potrawę, jaką jest moczka zupa wigilijna, zachwycił Was i zainspirował do podróży kulinarnej na Dolny Śląsk. Jeśli nigdy nie mieliście z nią do czynienia, teraz jest najlepszy czas, aby spróbować swoich sił z tym deserem. Życzymy miłego gotowania i pozytywnych efektów!
Bernhard