Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Kutia wigilijna to prawdopodobnie najpopularniejsza słodka potrawa świąteczna. Co to jest kutia wigilijna? To w zasadzie głównie pszenica i mak, ale wzbogacone o pyszne i bardzo aromatyczne dodatki. Wśród nich są przede wszystkim bakalie, orzechy włoskie, migdały i smażona skórka pomarańczowa. Do kutii wigilijnej gospodynie dodają także mleko i miód. Słodki przysmak bożonarodzeniowy z pewnością zyska unikalny smak i aromat, jeśli dodasz do niego Cukier wanilinowy WINIARY. A jeśli brakuje Ci smaku świąt na co dzień, zachęcamy do przygotowania kutii świątecznej nie tylko od święta – mak w połączeniu z bakaliami i miodem to ciekawy pomysł na podwieczorek. Możesz do niego dodać suszone morele, śliwki czy żurawinę, a oprócz pszenicy dodaj do maku okrągłe herbatniki.
Skąd pochodzi kutia wigilijna?
Przepis na kutię wigilijną ma swoje korzenie na Wschodzie Europy. To tradycyjne danie kuchni ukraińskiej, rosyjskiej, białoruskiej i litewskiej. W Polsce głównie gospodynie mieszkające we wschodniej części kraju przygotowują ten specjał na wigilijny stół. Podstawą kutii jest pszenica obtłuczona z łuski, do której dodajemy mak, bakalie, orzechy, miód i migdały. Niekiedy składnikiem wigilijnej kutii jest mleko lub śmietanka, którą polewa się gotowe danie. Co ciekawe, istnieje także kutia przygotowana na słono, która jest pozbawiona miodu i bakalii.
Kutia wigilijna - przepis krok po kroku
Jak zrobić kutię wigilijną? Przygotowanie tego specjału jest dość czasochłonne, dlatego zacznij od etapów wymagających najwięcej pracy. Na samym początku przepłucz mak, zalej go wrzącym mlekiem i gotuj na wolnym ogniu przez pół godziny. Wystudź ugotowany mak, a następnie zmiel go trzykrotnie w maszynce do mielenia. W międzyczasie możesz zacząć gotować uprzednio umytą pszenicę. Ugotowane zboże odcedź z nadmiaru wody i ostudź. Umyj też rodzynki i odsącz je. Następnie zabierz się za przygotowanie syropu z rozpuszczonego w wodzie cukru. Rozpuść też miód i wymieszaj go z pszenicą, makiem oraz cukrowym syropem. Do słodkiej masy dodaj bakalie i przesmażoną skórkę z pomarańczy. Całość dopraw cukrem wanilinowym WINIARY i odstaw do schłodzenia.
Słodka kutia - przepis na przysmak na cały rok
Jeżeli masz dużo czasu, przygotuj kutię dzień przed podaniem jej na stół. Słodka masa pszeniczno-bakaliowa zabłyśnie wachlarzem różnorodnych smaków, zachwycając Twoich gości. Kutia jest jedną z Twoich ulubionych słodkich potraw? Przygotuj sobie ten przysmak bez okazji jako wariację na temat tradycyjnej kutii. Aby przyspieszyć przygotowywanie, pomiń łuskanie pszenicy i wyczaruj mak z bakaliami i miodem, którym możesz zaskoczyć swoich gości w porze deseru. Pszenicę w tym deserze możesz zastąpić pokruszonymi biszkoptami, które nadadzą tej słodkiej przekąsce niespotykany smak.
Zobacz inne przepisy na kutię wigilijną >>
Mak przepłucz, zalej wrzącym mlekiem, gotuj 30 minut na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Pozostaw do wystudzenia.
Odsącz mak i zmiel trzykrotnie w maszynce do mielenia o drobnych oczkach.
Zagotuj 2 l wody, wrzuć do niej umytą pszenicę i ugotuj. Odlej nadmiar wody i ostudź.
Rodzynki umyj w ciepłej wodzie i osącz. Ze 100 ml wody i cukru przygotuj syrop.
Rozpuść miód. Skórkę pomarańczy przesmaż. Mak wymieszaj z pszenicą, miodem i syropem, dodaj bakalie.
Dopraw Cukrem wanilinowym. Odstaw do schłodzenia. Kutia najlepiej smakuje następnego dnia po przygotowaniu.
Władek