Spaghetti carbonara to pyszne i popularne danie kuchni włoskiej. Jak większość potraw z tego kraju, składa się z niewielkiej liczby składników, a mimo to smakuje doskonale.
Carbonara jest także łatwa w przygotowaniu, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako szybki obiad.
Podobno danie to zostało wymyślone pod koniec II wojny światowej przez amerykańskich żołnierzy, którzy wykorzystali do przygotowania posiłku składniki, które znają i lubią, czyli bekon oraz jajka, a następnie połączyli go z włoskim makaronem spaghetti. Dopiero w późniejszych latach przepis ten miał zostać zmodyfikowany w Rzymie i uznany za włoskie danie.
Inna teoria głosi, że danie powstało jako wariacja na temat pewnej włoskiej potrawy, popularnej szczególnie w południowych Włoszech, cacio e uova (dosłownie "ser i jajka"). Carbonarę w ten sposób mieli wymyślić węglarze z Lacjum.
Warto pamiętać, że
pojęcie "sos carbonara" oryginalnie uważane jest za błędne, ponieważ dopiero w połączeniu z makaronem tworzy danie, nazywane "pasta alla carbonara". Wśród składników znajduje się przede wszystkim boczek wędzony, jajko oraz sery, a także sól i pieprz. Na przestrzeni lat przepis ten został zmodyfikowany i wzbogacony o śmietanę oraz przyprawy. W klasycznej kuchni włoskiej wykorzystuje się
boczek pancetta lub szynkę guanciale oraz
ser pecorino romano lub parmezan. Bardzo ważne jest też ugotowanie makaronu al dente - Włosi nie lubią, kiedy pasta jest rozgotowana. Masę jajeczną zwykle miesza się poza patelnią, ale kiedy makaron jest jeszcze ciepły. Dzięki temu białko ma szansę się ściąć, ale nie zrobi się jajecznica.
Jajko dobrze jest sparzyć przed przygotowaniem. Niektóre przepisy podają, aby podczas przygotowywania używać tylko żółtek, zamiast całych jajek. Makaron carbonara świetnie pasuje jako danie obiadowe, ale także jako szybka przystawka. Dobrze czuje się w towarzystwie białego wina, a także gorącej herbaty z cytryną.
Makaron carbonara, czyli tę jedną z najsłynniejszych włoskich potraw, szybko i łatwo przygotujemy, wykorzystując
Sos WINIARY 4 Sery Italia. Zgodnie z zasadami, najpierw gotujemy makaron, a potem zabieramy się za przygotowanie serowego sosu na śmietance z dodatkiem chrupkiego boczku.
Sos mieszamy z makaronem i od razu podajemy. Dzięki zastosowaniu produktów WINIARY nie ma potrzeby dodatkowego doprawiania do smaku - wszystko będzie idealnie wyważone, a spaghetti pyszne. Danie można udekorować natką pietruszki lub gałązką świeżych ziół. Świetnie sprawdzi się np. mięta lub bazylia, a także oregano. Smacznego!
Tysia