Według tradycji, kiedy wraz z bliskimi zasiadamy przy wigilijnym stole, powinno się na nim znaleźć 12 potraw. Ten zestaw może się różnić w regionach Polski. To, jakie dania są serwowane podczas wigilii, zależy również też od kulinarnych upodobań osób zasiadających przy wspólnym stole. Jest też w dużej mierze uzależnione oraz tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jedno jest pewne, na wigilijnym stole na pewno nie może zabraknąć pierogów wypełnionych przepysznym, postnym farszem.
Najsmaczniejsze pierogi na wigilię
Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjna potrawa wigilijna. To jeden ze świątecznych przysmaków, na który czekamy z niecierpliwością. Przyrządzone z niezwykle delikatnego ciasta i wypełnione aromatycznym farszem z kapusty kiszonej i grzybów w ten wyjątkowy wieczór smakują niepowtarzalnie. Nasz sprawdzony przepis na pierogi wigilijne jest stosunkowo prosty i każdy z łatwością powinien sobie poradzić z ich przygotowaniem. Doradzamy, co zrobić, aby ciasto było bardziej sprężyste, a farsz smaczniejszy. Użycie ciepłego mleka z masłem sprawi, że Twoje pierogi wigilijne nie będą miały sobie równych! Dzięki temu, że grzyby do farszu ugotujesz w Bulionie grzybowym z borowikami WINIARY – zapach potrawy rozniesie się po całym domu, Nikt nie będzie miał wątpliwości, że nadchodzą święta i zbliża się Wigilia.
Pierogi wigilijne - przepis
Aby przygotować przepyszne pierogi wigilijne potrzebne będą suszone grzyby. Należy je ugotować, najlepiej w bulionie, wystudzić, a następnie drobno pokroić. Ciasto przyrządzamy na bazie mleka z dodatkiem masła. Podgrzewamy do momentu, aż masło się rozpuści. Mąkę wsypujemy do miski i zalewamy ciepłą jeszcze mieszaniną mleka i masła. W międzyczasie przygotowujemy pozostałe składniki, z których składać się będzie farsz do pierogów wigilijnych.
Sposób przyrządzenia wigilijnych pierogów
Cebulę, czosnek i kapustę kiszoną trzeba drobno posiekać, a następnie przesmażyć na rozgrzanym oleju. Kiedy kapusta będzie miękka, dodajemy do niej wcześniej przygotowane grzyby. Całość smażymy jeszcze przez około 10 minut i odstawiamy do ostygnięcia. Składniki ciasta mieszamy ze sobą, aż do uzyskania zwartej, sprężystej masy. Wykładamy ją na stolnicę i rozwałkujemy na placek o grubości około 2-3 mm. Szklanką wykrawamy zgrabne kółka i na każdym z nich kładziemy farsz. Brzegi pierogów dokładnie zlepiamy. Tak przygotowane pierogi gotujemy w osolonej wodzie. Kiedy wypłyną na powierzchnię, wyjmujemy i polewamy roztopionym masłem. Nikt nie będzie w stanie oprzeć się ich wyjątkowemu smakowi!
Zobacz inne przepisy na pierogi wigilijne >>
Beata