Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Sernik z budyniem to jedno z ulubionych ciast Polaków. Przepis na niego jest bardzo prosty, dlatego przygotuje go nawet osoba, która rzadko zagląda do kuchni. Sekretem smaku i delikatności sernika jest dodatek budyniu. Należy go dodać w formie sproszkowanej - budyń do sernika doskonale zastępuje mąkę ziemniaczaną, nadając masie odpowiednią konsystencję oraz śmietankowy smak. Zamieniając budyń śmietankowy na waniliowy, masa zyska delikatny posmak wanilii. Przygotowanie sernika budyniowego należy rozpocząć od dobrania składników - wiele z nich można znaleźć w kuchennych szafkach, dzięki czemu samodzielne zrobienie ciasta będzie stanowić doskonały pomysł na rozrywkę w deszczowe, leniwe popołudnie. Spód sernika stanowią herbatniki - wybieramy takie, które lubimy najbardziej, jednak należy zwrócić uwagę na to, by nie chłonęły zbyt dużo wody. Dzięki temu spód będzie kruchy i chrupiący. Dodatkowo, chcąc uprościć przepis, możemy posiłkować się gotowym twarogiem z wiaderka, który przeznaczony jest właśnie do serników. Koneserzy przygotowują twaróg sernikowy samodzielnie, mieląc go w maszynce, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gotowego produktu.
Sernik z budyniem - na co dzień i od święta
Na jakie okazje sprawdzi się sernik z budyniem? Z pewnością będzie dobrym wyborem na imprezy rodzinne lub w gronie przyjaciół, urodziny, wieczór panieński lub imieniny. Coraz częściej sernik budyniowy wybieramy również jako potrawę na Boże Narodzenie oraz na Wielkanoc. Aby go przygotować, nie trzeba spędzać w kuchni długich godzin, co niewątpliwie jest korzyścią w czasie, gdy mamy do zrobienia wiele innych dań czy przekąsek. Sernik z budyniem będzie też świetnym towarzyszem popołudniowej kawy - wystarczy przygotować i wstawić ciasto do piekarnika o poranku, aby w godzinach popołudniowych rozkoszować się jego smakiem. Uniwersalność ciasta sprawia, że sprawdza się ono w niemal każdej sytuacji, bez względu na to, czy chcemy osłodzić swój dzień, czy też potrzebujemy wypieku z nieco wyższej półki. Ważnym elementem sernika jest jego dekoracja - warto wykorzystać własne pomysły, ozdabiając go na przykład czekoladą lub lukrem. Dekoracja pozwala nadać mu wyjątkowego charakteru i podkreślić, na jaką okazję został przygotowany. Każdy, kto nie próbował dotąd sernika z budyniem, powinien zapisać przepis w swojej książce wypieków i przygotować ciasto, przekonując się samemu, dlaczego pokochali je koneserzy serników i ciast twarogowych.
Przygotuj spód ciasta: dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia. Z zewnątrz formę owiń folią aluminiową, aby w trakcie pieczenia nie wyciekło masło. Wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej. Ciastka zmiel w malakserze lub pokrusz na ciasteczkową mączkę. Połącz z roztopionym masłem, wymieszaj na konsystencję mokrego piasku. Dno i boki tortownicy wyłóż ciasteczkową masą, dociśnij. Wstaw na 10 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C.
Przygotuj masę: do większej miski przełóż ser, śmietankę, mleko (300ml), jajka, cukier, proszek budyniowy (2 opakowania) oraz mąkę. Zmiksuj krótko wszystkie składniki, tylko do połączenia masy, która powinna być aksamitna i bez grudek. Wylej na podpieczony wcześniej spód.
Sernik piecz przez 70 minut w 170 stopniach C (grzanie góra-dół). Na dnie piekarnika ustaw jednocześnie naczynie żaroodporne z zimną wodą. Jeżeli sernik przyrumieni się zbyt mocno, przykryj go folią aluminiową i kontynuuj pieczenie.
Studź przez 45 minut przy otwartych drzwiach piekarnika. Pozostaw do przestygnięcia.
Ugotuj jeden budyń według wskazówek na opakowaniu, wykorzystując tylko 400 ml mleka. Jeszcze ciepły budyń wymieszaj z mascarpone.
Udekoruj wierzch sernika kremem z budyniu i mascarpone oraz ulubionymi owocami lub dodatkami. Przed podaniem przechowuj w lodówce minimum 4 godziny.
Kinga