Jajka przepiórek są dużo mniejsze od kurzych i charakteryzują się nierównomiernie nakrapianą skorupką, prezentującą się bardzo efektownie na świątecznym talerzu albo w wielkanocnym koszyczku. Warto włączyć je do codziennego menu, ponieważ mają mało tłuszczu przy bardzo wysokiej ilości mikroelementów i witamin. Uważa się, że nie wywołują reakcji alergicznych u osób uczulonych na kurze białko. Mogą je także spożywać osoby cierpiące na cukrzycę, astmę czy choroby nerek i wątroby.
Jajka przepiórcze można przechowywać poza lodówką do 30 dni, a w warunkach chłodniczych nawet przez 3 miesiące. Przed gotowaniem koniecznie sprawdzamy, czy nie są zepsute. Wkładamy je do miski z zimną wodą, a te sztuki, które wypłyną na wierzch, nie nadają się do spożycia. Warto także pamiętać, że te jajka gotuje się przez włożenie do wrzątku, a nie do zimnej wody, jak to się robi w przypadku jaj kurzych. Jajka przepiórek nie pękają pod wpływem dużej różnicy temperatur. Czas gotowania jest bardzo krótki, bo na miękko gotują się jedynie 90 sekund, a na twardo do 4 minut. Do jakich potraw świątecznych można użyć tych wyjątkowych jajek?
Urocze pstrokate jajka przepiórek z powodzeniem mogą zastąpić jaja kurze w przygotowaniu wszystkich potraw świątecznych. Ugotowane na twardo i przecięte na pół są doskonałym dodatkiem do tradycyjnego żurku. Ich niewielki rozmiar oraz intensywnie pomarańczowe i dość spore żółtka sprawiają, że jajka przepiórcze są prawdziwą ozdobą świątecznej zupy. Żur z nimi możemy podawać w formie tradycyjnej, czyli z białą kiełbasą i wędzonką, albo nieco nowocześniejszej, np. z przeciętymi wzdłuż i podsmażonymi na maśle frankfurterkami lub chipsami z boczku.
Z przepiórczych jajek możemy przygotować wyjątkowo efektowną przystawkę, idealną na wielkanocną ucztę. Kilka łyżek majonezu miksujemy z pęczkiem koperku lub szczypiorkiem i przelewamy na półmisek. Ugotowane i przekrojone jajka układamy na kolorowym majonezie. Całość doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem, a na koniec dekorujemy drobno posiekaną papryczką chili i świeżym szczypiorkiem. Ugotowane na twardo jajka przepiórcze leżące na ziołowej pierzynce prezentują się tak samo jak smakują – wyśmienicie.
Niewielkie jajeczka przepiórki są doskonałym składnikiem sałatek. Świetnie się komponują z rukolą, cienkimi paseczkami marchewki, surowymi pieczarkami, czerwoną cebulą oraz pestkami dyni, słonecznika i siemieniem lnianym, tworząc pyszną przystawkę. Wszystkie warzywa przed zamieszaniem skrapiamy dressingiem miodowo-czosnkowym. Sałatka będzie się prezentować jeszcze ciekawiej, gdy zostanie ozdobiona płatkami migdałowymi i drobnymi kiełkami (np. brokuła).
Pełna gotowanych warzyw i mięsa galareta jest jedną z najpopularniejszych przystawek, które możemy znaleźć na świątecznym stole. Warto tę potrawę przygotować w nowej, oryginalnej odsłonie. Do wydmuszek z kurzych jaj dodajemy mięso, warzywa (marchew, zielony groszek) oraz ugotowane na twardo i obrane ze skorupki jajko przepiórcze. Wszystkie składniki zalewamy galaretą i pozostawiamy w chłodzie do całkowitego stężenia. Przygotowana w ten sposób przystawka na pewno mile zaskoczy wszystkich gości, którzy będą chcieli spróbować tak kolorowej i smacznej przekąski.
Ugotowane na twardo jajka przepiórcze mogą być świetnym składnikiem świątecznych koreczków. Są niewielkie (trzykrotnie mniejsze od jajek kurzych), dzięki czemu można je nabijać na wykałaczkę w całości. A co możemy dodać do koreczków, aby nabrały świątecznego smaku? Ugotowaną i pokrojoną w plastry białą kiełbasę, warstwę tartego chrzanu i odrobinę świeżej rzeżuchy. Jaka przepiórcze z pewnością nie wyprą ze świątecznej tradycji jajek kurzych, mogą być jednak ciekawym i pysznym elementem wielkanocnego śniadania.