W wielu domach tradycyjne śniadanie wielkanocne zaczyna się od święconki – zupy zbliżonej smakiem do białego barszczu, ale zagęszczonego śmietaną z dużą ilością tartego chrzanu. Z kolei żurek podawany jest najczęściej na świąteczny niedzielny obiad. Ten, w wersji wegańskiej, kusi intensywnym aromatem i gęstą, aksamitną konsystencją. Taki żurek przygotujemy na bulionie warzywnym, wzbogaconym o ziele angielskie, listki laurowe i suszony majeranek. Do odcedzonego bulionu dodajemy dokładnie zmieszany zakwas (wraz z mąką). Wegański żurek możemy zagęścić śmietanką sojową. Gotowe danie podajemy z purée ziemniaczanym i smażoną cebulką.
Aromatyczną, wilgotną i pyszną pieczeń w wersji bezmięsnej najczęściej przygotowuje się na bazie soczewicy i fasoli. Do wyrabianej masy warto dodać ulubione przyprawy (rozmaryn, tymianek, pieprz, kumin) oraz warzywa (zeszklona cebula, podduszone pieczarki, marchew). Surową pieczeń wykładamy do podłużnej formy wyłożonej papierem do pieczenia. W wersji świątecznej na wygładzonym wierzchu można ułożyć glazurę pomidorową lub jej słodką wersję – z konfitury żurawinowej. Świeżo upieczoną i lekko przestygniętą pieczeń, po pokrojeniu w grube plastry, najlepiej podawać z aromatycznym sosem chrzanowym i pieczonymi ziemniaczkami.
Ta bardzo kolorowa i niezwykle aromatyczna potrawa doskonale się sprawdzi zarówno jako ciepła przystawka, jak i osobne danie. Duże, zaparzone w gorącej wodzie pieczarki nadziewamy dość drobno pokrojonymi warzywami (kolorowe papryki, czerwona cebula, ogonki pieczarek, przeciśnięty przez praskę czosnek), kostkami tofu i świeżymi przyprawami. Grzyby zapiekamy przez około 30 minut, a przed podaniem dekorujemy świeżo siekanym koperkiem lub natką pietruszki.
Z mieszanki ugotowanej kaszy jaglanej, białej fasoli, kaszy manny i typowych dla mięsnej kiełbasy przypraw (majeranek, czosnek, ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz) w kilkanaście minut można przygotować pyszną wegańską białą kiełbasę, wprost idealną do żurku, krótkiego smażenia czy na kanapkę. Z wyrobionej masy wystarczy uformować zgrabne kiełbaski i wrzucić do wrzącej wody na 2-3 minuty. Gotową wędlinę można ułożyć na duszonej kiszonej kapuście z dodatkiem marchwi, posypać zeszkloną cebulą i krótko zapiec w piekarniku.
Z pieczonego kalafiora i ziemniaków możemy przygotować pyszny, aromatyczny pasztet. Wystarczy, że zmielimy warzywa wraz z ugotowaną kaszą jaglaną, mąką dyniową, suszonymi pomidorami, czosnkiem i ulubionymi przyprawami. Przełożoną do foremek masę pasztetową pieczemy około 50 minut, a potem zostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Pasztet wegański jest wilgotny, miękki, z przyjemnie chrupiącą skórką na wierzchu. Doskonale pasuje do świeżego pieczywa lub z surowymi warzywami.
Babka w wersji wegańskiej nie wymaga długiego wyrabiania i bardzo ładnie wyrasta. Dzieje się tak dlatego, że nie dodaje się do niej jajek, które zazwyczaj obciążają ciasto. Do najważniejszych składników wegańskiej babki należą: tłuste mleko kokosowe, mąka pszenna, drożdże, wiórki kokosowe, cukier wanilinowy lub wanilia oraz olej roślinny. Wyrobione ciasto układa się bezpośrednio w formie na babkę i pozostawia na godzinę w ciepłym miejscu, żeby wyrosło. Czas pieczenia jest zależny od kształtu i wielkości formy, ale najczęściej wynosi od 30-50 minut. Upieczoną i ostudzoną babkę dekorujemy gęstą polewą, zrobioną z roztopionej gorzkiej czekolady, nadającej delikatnie kokosowemu ciastu przyjemnej kakaowej nuty. Tego typu dania będą nie tylko urozmaiceniem świątecznej uczty, lecz także elementem wpisującym się w najnowsze trendy.