Mariola
Fifi
Trudne.... 🤦♀️
Podział wartości energetycznych przedstawia zawartość makroskładników (tj. węglowodanów, tłuszczu i białka) w jednej porcji dania wykonanego na podstawie przepisu oraz ich względny udział (w %) w całkowitej wartości energetycznej porcji.
Pełnowartościowe i zróżnicowane dania to podstawa zbilansowanego menu.
MyMenu IQ TM ocenia Twoje posiłki uwzględniając ich wartości odżywcze i energetyczne w odniesieniu do dziennego spożycia 2000 kcal lub zaleceń rekomendowanych dla przeciętnej osoby dorosłej.
MyMenu IQ TM ułatwi Ci stworzenie menu zbilansowanego w skali od 0 do 100 – ze szczególnym uwzględnieniem dania głównego.
Ciesz się swoimi posiłkami!
MyMenu IQ TM pomoże Ci zbilansować Twoje posiłki pod względem odżywczym w skali od 0 do 100 – z największym naciskiem na danie główne.
Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Leczo można przyrządzać na wiele sposobów. Jednym z nich jest leczo z cukinią i pieczarkami. Takie danie bardzo lubi odgrzewanie i podczas kolejnych dni smakuje tylko lepiej. Warto zrobić je w większym garnku i zamrozić w porcjach - awaryjny, przepyszny obiad będzie w ten sposób zawsze czekał na Ciebie w lodówce.
Przepis na leczo z pieczarkami i cukinią jest na tyle prosty, że z przygotowaniem tej potrawy poradzą sobie nawet początkujący. Należy do tak zwanych dań jednogarnkowych, więc nie trzeba jednocześnie posługiwać się kilkoma palnikami ani skupiać na więcej niż jednej rzeczy.
Choć jest wiele alternatywnych wersji, leczo przepis tradycyjny z cukinią i pieczarkami należy do najłatwiejszych. Wystarczy pokroić składniki i umieścić w garnku, pamiętając o mieszaniu, żeby potrawa nie przylegała do dna. Nie ma znaczenia, jakim rodzajem płyty grzejnej się posługujesz, przyrządzając przepis na leczo z cukinią i pieczarkami - wychodzi perfekcyjnie i na gazie, i na indukcji. Najważniejsze kwestią jest trzymanie dania na małym ogniu.
Leczo przepis z cukinią i pieczarkami inspirowany jest kuchnią węgierską. Jednak jego obecna forma nieco różni się od pierwowzoru. Węgrzy swój tradycyjny przysmak smażyli na smalcu i doprawiali dużą ilością sproszkowanej papryki. Poza tym inna była forma podania. Leczo serwowano w duecie z daniami mięsnymi, a nie jako samodzielny posiłek. Nie brakuje głosów, że konsystencja i wygląd leczo bardziej niż swój pierwowzór przypomina raczej inną potrawę - francuski klasyk, czyli ratatouille.
Leczo: polecane przepisy na co dzień i od święta
Obecnie leczo z cukinią i pieczarkami podaje się jako danie główne, natomiast w dawniejszych czasach było raczej dodatkiem do mięs. Kolejna ciekawostka? Dziś leczo z cukinią i pieczarkami to przepis dla każdego, ale nie zawsze tak było. Gdy papryka i pomidory były trudno dostępne, przysmak podawano wyłącznie na dworach szlacheckich. Leczo z cukinią i pieczarkami przepis, który przeszedł długą drogę, żeby podbić serca smakoszy na całym świecie. Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje, jak przygotować go w odpowiedni sposób.
Leczo można jeść zarówno w wersji łagodnej, jak i pikantnej. To od Ciebie zależy, czy dosypiesz jedynie trochę soli i pieprzu, czy raczej sięgniesz po czosnek i ostrą paprykę, żeby potrawa miała bardziej wyrazisty smak. Wybierz sprawdzony przepis, by przygotować leczo klasyczne lub z według Twojej autorskiej koncepcji.
Pieczarki umyj i pokrój w półplastry.
Warzywa umyj, wytnij z nich gniazda nasienne i drobno posiekaj.
Sparzone pomidory obierz ze skórki i pokrój w kostkę.
Pokrój drobno kiełbasę.
Na tłuszczu przesmaż delikatnie obraną i pokrojoną w kostkę cebulę oraz pieczarki.
Następnie dodaj kiełbasę, a na samym końcu warzywa.
Składniki przełóż do garnka, wlej szklankę (300 ml) zimnej wody i poczekaj aż potrawa się zagotuje często mieszając. Duś na wolnym ogniu, aż wszystkie składniki będą miękkie. Jeśli potrawa robi się zbyt gęsta, można dolać więcej wody już w trakcie duszenia.
Na koniec dopraw do smaku solą, pieprzem lub innymi przyprawami, które lubisz.
Agnieszka