W każdym regionie naszego kraju tradycyjny stół wielkanocny wyglądał nieco inaczej pod względem dekoracji, jednak wszystkie łączyło jedno – ogrom różnorodnych dań i wszechobecne pisanki, przygotowywane według miejscowego zwyczaju. W zależności od regionu, jaja malowano, oklejano kolorowym papierem albo wydrapywano kunsztowne wzory w pofarbowanych skorupkach. Pisanki jako symbol rodzącego się życia i zmartwychwstania Chrystusa najczęściej zajmują centralną część tradycyjnego stołu wielkanocnego. Często przystraja się je gałązkami bukszpanu lub układa na warstwie młodej rzeżuchy.
Jeśli decydujemy się na tradycyjne nakrycie stołu, wówczas najlepiej będzie się prezentował klasyczny biały obrus. Środkową część blatu zarezerwujmy na wszystkie dania, które zamierzamy ułożyć podczas uczty. Pomiędzy naczyniami można rozłożyć zielone gałązki bukszpanu lub wierzbowe bazie. Warto też znaleźć nieco miejsca na świece oraz wielkanocny stroik lub wazon z wiosennymi kwiatami (tulipany, żonkile). Jeśli zarówno zastawa, jak i obrus są białe, dobrze będzie nieco ożywić świąteczny stół poprzez dodanie akcentów w jasnozielonym lub żółtym kolorze. W tej roli świetnie się sprawdzą bieżniki lub pomysłowo złożone serwetki.
Aby nasz wielkanocny stół kojarzył się z radością i rychłym nadejściem wiosny, warto nakryć go jednobarwnym obrusem w żywych kolorach (np. żółty, jasny zielony) albo w różnych odcieniach pasteli. Starajmy się zdecydować najlepiej na dwa lub trzy kolory wiodące, aby po rozłożeniu potraw i zastawy nie zrobiło się zbyt chaotycznie. Całość można udekorować wazonem z pokręconymi gałązkami leszczyny, na której zawiesimy miniaturowe, ozdobne pisanki. Pomiędzy półmiskami i talerzami pełnymi wielobarwnych dań warto ustawić niewielkie figurki zajączków, kurek w pastelowych kolorach lub ugotowane na twardo jajka przepiórcze, przyciągające wzrok pięknie nakrapianymi skorupkami.
Jeżeli mamy stół z pięknym blatem z prawdziwego drewna, nie warto go ukrywać pod warstwą obrusu. Wystarczy na środku rozłożyć prosty biały bieżnik, najlepiej obszyty haftem tradycyjnym dla danego regionu. Ważnym elementem stołu rustykalnego jest zastawa, która powinna być prosta, elegancka i nawiązywać do wybranego przez nas stylu. A czym udekorować taki stół? Baziami, gałązkami forsycji i młodą rzeżuchą. Dodatkowo talerze można przystroić serwetkami złożonymi w radosne, wielkanocne zajączki. Doskonałą ozdobą rustykalnego stołu będzie także wzorzysta donica (dobrana kolorystycznie do całego wystroju) z rozkwitającymi właśnie hiacyntami.
Jeżeli jesteśmy zwolenniczkami nowoczesnego designu bez zbędnego przepychu, postawmy na minimalizm, ale z wyraźnym akcentem. Zazwyczaj obrus lub bieżnik są najważniejszą dekoracją stołu, dlatego też warto zastosować nakrycie o prostym kroju i w jednym kolorze. Warto wybrać jasne odcienie, kojarzące się z radością i nadchodzącą wiosną. Akcentem na nowoczesnym stole może być oryginalna zastawa. Na dużych płytkich talerzach warto ułożyć głębokie w pięknym żółtym lub zielonym kolorze. Jeśli posiadamy zastawę w jednym odcieniu, wówczas pomiędzy talerze można włożyć wzorzystą serwetę o intensywnych barwach. Doskonałą dekoracją w minimalistycznym duchu będzie prosta miseczka wypełniona jajami przepiórczymi, pisankami lub szklany wazon pełen wierzbowych bazi.
Pomysłów na efektowne dekoracje wielkanocnego stołu jest mnóstwo, a jego wygląd często zależy jedynie od naszej wyobraźni. Warto jednak pamiętać o zasadzie, że wszystkie elementy powinny do siebie pasować oraz aby wystrój nie był zbyt krzykliwy – dobrze postawić na wywarzone dekoracje w wiosennych barwach.