Jeżeli masz zamiar przygotować świąteczny obiad dla całej rodziny, warto, abyś co najmniej tydzień przed ucztą zaplanowała wszystkie potrawy, przystawki i ciasta, które chcesz podać. Kolejnym krokiem jest spisanie listy potrzebnych składników, rozdzielając ją na takie produkty, które można kupić znacznie wcześniej (np. mąki, kasze, bakalie, cukier) i te niemal na ostatnią chwilę (surowe mięsa, wędliny, pieczywo, białą kiełbasę). Zanim przystąpisz do zakupów wielkanocnych, sprawdź wcześniej, czy części artykułów nie masz w swoich kuchennych zapasach. Skompletuj też akcesoria kuchenne jak np. folie aluminiowe, formy, papier i rękawy do pieczenia.
Część świątecznych potraw możesz zacząć przygotowywać nawet 4 dni przed rodzinną ucztą. Przede wszystkim, jeśli chcesz podać pasztet własnej roboty, już w tygodniu możesz ugotować potrzebne mięsa, a dopiero później zemleć je, doprawić i upiec. Podobnie z zakwasem na żurek – zrób go kilka dni wcześniej, gdyż potrzebuje on około 3-4 doby, by nabrać pożądanej kwasowości. W przedświąteczny wtorek możesz upiec spody do przekładanych ciast kruchych, np. sernika parzonego.
Przedświąteczny czwartek to najlepszy czas na przygotowanie ćwikły z chrzanem lub aromatycznego tartego chrzanu z dodatkiem gotowanych na twardo jajek. Tego dnia możesz upiec także makowce, sernik i kruchy spód na mazurka. Gdy piekarnik będzie już wolny, dokończ przygotowywanie pasztetów – przełóż przyprawioną masę do formy i zapiekaj zgodnie z przepisem. Jeśli planujesz przygotowanie klasycznej sałatki warzywnej, to w wolnej chwili ugotuj jarzyny (marchew, seler, ziemniaki, pietruszkę), które będziesz mogła obrać i posiekać następnego dnia.
W Wielki Piątek zarezerwuj czas na pieczenie typowo świątecznych ciast – paschy, babki drożdżowej lub ucieranej oraz wielkanocnego baranka, który będzie wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu. Jeśli masz odpowiednią drewnianą formę, możesz także przygotować baranka z masła, który od wieków jest nieodłącznym elementem świątecznego koszyczka. 2 dni przed rodzinnym spotkaniem przygotuj również sałatkę warzywną oraz dokończ mazurka. Wieczorem nie zapomnij o zamarynowaniu mięs, które przez dwa dni zdążą nabrać aromatu przypraw, a po pieczeniu zachowają kruchość i soczystość.
Wielką Sobotę przeznacz przede wszystkim na ostatnie porządki i dekorację domu. Poranek zacznij od ugotowania na twardo sporej ilości jaj. Powinny wystarczyć nie tylko na pisanki i do koszyczka, ale także do potraw niedzielnych. Aby jajka nie pękały w trakcie gotowania, dodaj do wody trochę soku z cytryny albo łyżkę octu, lub delikatnie nakłuj skorupkę cienką igłą na zaokrąglonym czubku.
Sobotnie popołudnie to idealny czas na dokończenie ciast oraz przygotowanie żurku lub tzw. święconki, gotowanej na wędzonych mięsach, z dodatkiem wędlin, boczku i białej kiełbasy. Do potrawy możesz dodać plastry marchewki i ugotowane osobno ziemniaki, a całość przyprawić tartym chrzanem lub majerankiem. Jeśli żur wyjdzie zbyt kwaśny, wymieszaj go z odrobiną zahartowanej śmietany.
Tego dnia do przygotowania pozostaje jeszcze zamarynowane wcześniej mięso, które wystarczy tylko odpowiednio doprawić i upiec w rękawie do pieczenia. Wcześniej możesz przyrządzić także sałatki ze świeżych warzyw oraz dressing, którym polejesz gotową potrawę tuż przed podaniem na stół. Na koniec podgrzej zupę, przelej ją do wazy i postaw na środku stołu, pomiędzy pieczeniami oraz przystawkami. I wreszcie, po całym tygodniu przygotowań, ciesz się rodzinną atmosferą oraz wspaniałym smakiem świątecznych potraw.