Jeśli mamy kupiony gotowy zakwas do żurku, to przygotowanie wielkanocnej zupy zajmie nam naprawdę niewiele czasu. Po zagotowaniu wędzonych mięs, białej kiełbasy, plastrów marchwi i przypraw dodajemy do garnka zakwas, dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku. Pamiętajmy, by przed podaniem na stół pokroić białą kiełbasę na plasterki.
Gdy okaże się, że nie mamy gotowego zakwasu, wtedy najlepiej przygotować pyszny biały barszcz zagęszczony śmietaną i z dodatkiem tartego chrzanu. Bazą zupy może być wiejska kiełbasa, kawałki wędzonego boczku i marchewka. Zupę podajemy z pokrojoną kiełbasą oraz z połówkami jajek ugotowanych na twardo. Zarówno żur, jak i biały barszcz będą się bardzo efektownie prezentować, jeśli zamiast na talerzach zaserwujemy je w okrągłych chlebkach.
Przygotowanie większości mięs, np. schabu nadziewanego suszonymi owocami, wymaga sporo czasu. Co zrobić, gdy w niedzielny poranek okaże się, że zapomniałaś zamarynować mięso? Najszybszym rozwiązaniem będzie pokrojenie go w plastry, rozbicie i przygotowanie schabu na patelni w wyrazistym sosie, np. śmietanowo-porowym, grzybowym lub koperkowym. Do dania doskonale pasują kluseczki śląskie, zapiekane ziemniaczki albo delikatne purée.
Świetną i wręcz ekspresową do przygotowania potrawą są piersi kaczki, krótko smażone na patelni. Nacięta w kratkę skórka szybko staje się chrupiąca, a mięso w środku pozostaje miękkie i soczyste. Piersi po smażeniu powinny „odpocząć” owinięte folią lub włożone do piekarnika na kilka minut. Świetnym dodatkiem do kaczki są zapieczone połówki jabłek, oprószone roztartym majerankiem i wypełnione konfiturą żurawinową.
Do typowo świątecznych mięs, które możemy przyrządzić w krótkim czasie, należy surowa biała kiełbasa. Można ją upiec z dodatkiem lekko podsmażonej cebulki i musztardy francuskiej albo ułożoną na warstwie aromatycznej kapusty kiszonej, a nawet zapiec z piórkami cebuli i grubymi plastrami kwaskowatych jabłek.
Większość sałatek można przygotować dosłownie w kilka minut – zwłaszcza te, których podstawowymi składnikami są warzywa konserwowe lub ze słoika. Z kiszonych ogórków, selera oraz kukurydzy i groszku z puszki można przyrządzić pyszną sałatkę, świetnie pasującą do różnorodnych wędlin. Równie szybko zrobimy sałatkę z szynką, ananasem i kostkami żółtego sera, znakomicie smakującą z kromką świeżego pieczywa. Większość sałatek z sosem majonezowym można przygotować w formie warstwowej, dzięki czemu nie tylko pięknie się prezentują w przezroczystej salaterce, ale także nie wymagają dużego nakładu pracy.
Wśród przystawek, które powinny znaleźć się na wielkanocnym stole, nie może zabraknąć jaj gotowanych na twardo. Można podać je w wersji klasycznej, czyli przekrojone na pół, przykryte gęstym majonezem i oprószone drobno siekanym szczypiorkiem, albo miejsce żółtka zastąpić farszem, np. z wędzonego łososia lub białego serka z dodatkiem szczypiorku.
Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie babki drożdżowej, która musi przecież wyrosnąć, wówczas przygotujmy to typowo świąteczne ciasto w wersji ucieranej. Gdy do części masy dodamy gorzkie kakao i obie wersje naprzemiennie przełożymy do formy, uzyskamy wyjątkową, bo dwukolorową wielkanocną babkę. Gotowy wypiek wystarczy oprószyć cukrem pudrem lub udekorować polewą.
Pysznym i szybkim ciastem, bo nie wymagającym nawet ucierania, jest ekspresowa szarlotka. Różni się od klasycznej tym, że poszczególne składniki wysypujemy warstwowo do blachy i od razu wkładamy do piekarnika. Szarlotka w tej wersji wychodzi wyjątkowo aromatyczna, chrupiąca i można ją podawać kiedy tylko ostygnie.
Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie ciasta, zróbmy klasyczne faworki, które po głębokim smażeniu na tłuszczu wychodzą kruche, puszyste i delikatne. Gotowy chrust wystarczy ułożyć na płaskim talerzu w równy kopiec i suto oprószyć cukrem pudrem, a tej słodkości nie będzie w stanie oprzeć się nawet najbardziej wybredny smakosz. Podobnie jak żadnemu z tych przygotowanych w krótkim czasie dań!